Po co używać nici dentystycznej?

po-co-uzywac-nitki-dentystycznej

A jeśli malujesz usta, to całe czy tylko w 60%? Jeśli myjesz włosy to na całej głowie czy tylko na 60% jej powierzchni? No właśnie. Dokładnie tak samo jest z myciem zębów. Szczoteczka nie dociera do wszystkich powierzchni zęba i tu z pomocą przychodzi nitka dentystyczna.

W jamie ustnej znajduje się około czterystu różnych szczepów bakterii, które żerują na powierzchni zębów, tworząc tzw. płytkę nazębną. Jeśli nie wyszczotkujemy porządnie zębów i nie użyjemy nitki, rozpocznie się proces mineralizowania płytki, który prowadzi wprost do powstania kamienia nazębnego. A ten kamień to nic innego jak skupione w jednym miejscu liczne kolonie bakterii, które wytwarzają kwasy powodujące spadek pH w ustach i demineralizację, czyli osłabienie szkliwa.

Kamień, który pojawia się w okolicy dziąseł, sprawia, że dziąsło się podnosi. Towarzyszą temu zjawisku stany zapalne przyzębia prowadzące wprost do utraty kości. Jak do tego nie dopuścić?

Żeby uniknąć paradontozy, należy po pierwsze co trzy/sześć miesięcy przeprowadzać profesjonalne czyszczenie zębów przez higienistkę stomatologiczną. Po drugie, regularnie i prawidłowo szczotkować zęby, a także płukać jamę ustną. Po trzecie, o czym niestety większość pacjentów nie pamięta, systematycznie używać nici dentystycznych. Czyszcząc zęby samą szczoteczką, pomijamy powierzchnie styczne, pozostawiając między zębami bakterie będące przyczyną próchnicy.

Rodzaje nici dentystycznych

Jest ich całe mnóstwo: spotkacie nić dentystyczną z uchwytem, na trzymadełku, na patyczku. Będą i nici z fluorem i bez. Którą wybrać?

Przede wszystkim wybierajmy nitki zbudowane z puszystego materiału, które zwężają się wprowadzane między zęby i rozszerzają podczas czyszczenia płytki nazębnej. Jakie to będą? Czy jesteśmy w stanie je podać bez podawania firmy?

Coś więcej o rodzajach nici dentystycznych? Lepsze z fluorem czy bez? Dlaczego? Dla kogo nitka rozwijana z pudełeczka, dla kogo na patyczku?

Cytat: Natalia Szeląg, dyplomowana higienistka Śmigiel Implant Master Clinic: 90% populacji może chorować na paradontozę. Ta najczęstsza przyczyna wypadania zębów po trzydziestym piątym roku życia. Leczenie rozpoczyna się od czyszczenia zębów. W zaawansowanych przypadkach, kiedy zęby są rozchwiane i bliskie wypadnięcia stosuje się zabiegi chirurgiczne.

Jak używa się nici dentystycznych?

Nawijamy ją na palce środkowe obu rąk i trzymamy napiętą między palcem wskazującym i kciukiem. Następnie wprowadzamy ją między zęby. Należy nić docisnąć najpierw do jednej powierzchni zęba – wsuwając ją zbieramy w ten sposób nagromadzoną w przestrzeniach płytkę bakteryjną. Czynność powtarzamy, przesuwając nić po powierzchni zęba sąsiedniego. Ważne by każdą przestrzeń między zębami czyścić czystymi kawałkami nici.