Złamany lub wybity ząb u dziecka – co robić?

zabek-slajd

akcja edukacyjna

"gdy sfaulują ząb" to my!

Złamanie zęba

Przede wszystkim odszukaj złamany fragment zęba, ponieważ może on zostać z powrotem przyklejony. Teraz zabezpiecz znalezioną część zęba w soli fizjologicznej, mleku lub płynie do soczewek – nie używaj alkoholu ani wody utlenionej. Następnie jest czas na pilne udanie się do stomatologa, który przyklei odłamany fragment korony zęba.

Wybicie zęba

Podobnie jak przy złamaniu zęba w pierwszej kolejności odszukaj ząb – podnieś go za część koronową, staraj się nie dotykać korzenia. Jeśli ząb jest zabrudzony, opłucz go pod zimną bieżącą wodą przez ok. 10 sekund. Następnie wprowadź go delikatnie do zębodołu i zagryź chusteczką, by się nie przemieszczał (Uwaga! Do zębodołu nie wprowadzamy zębów mlecznych). Znaleziony ząb możesz również włożyć do soli fizjologicznej, zimnego mleka lub płynu do soczewek bądź umieścić w przestrzeni między zębami bocznymi a policzkiem. Nie przechowuj zęba w czystej wodzie ani w  suchym środowisku. Niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem stomatologiem.

Uczymy, jak postępować właściwie

Akcja edukacyjna „Gdy sfaulują ząb”, którą rozpoczęliśmy kilka lat temu miała jeden cel – zbudować świadomości opiekunów, rodziców, nauczycieli i samych dzieci na temat postępowania w razie złamania lub wybicia zęba. Chcemy przekazać, że takie zdarzenia nie zawsze muszą prowadzić do kosztownych zabiegów dentystycznych pod warunkiem, że zareagujemy natychmiast i we właściwy sposób. Informację otrzymały wszystkie szkoły podstawowe w Katowicach, a także kluby sportowe. Tylko w jednym roku dotarliśmy z akcją do ponad 4000 dzieci i rozdaliśmy blisko 5000 ulotek.

W pierwszym etapie akcji szkoły otrzymały od nas instrukcję postępowania w sytuacji, gdy dojdzie do złamania lub wybicia zęba, a w etapie drugim nasi stomatolodzy prowadzili bezpośrednio w placówkach szkolenia i prezentacje. Akcja ma także swoją stronę internetową www.urazyzebow.pl, na której można znaleźć zasady udzielania pierwszej pomocy, klasyfikacje urazów zębów oraz przykłady leczenia obrażeń. Goście portalu mogą również dowiedzieć się wszystkiego na temat powikłań, badań i diagnostyki obrażeń, a nawet skorzystać z zasobnego słowniczka terminologii medycznej poświęconej urazom zębów. Ze wszystkich materiałów informacyjnych znajdujących się na stronie można korzystać bezpłatnie.

Akcja „Gdy sfaulują ząb” otrzymała Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Katowice.

Złamany ząb u dziecka, wybity ząb mleczny, ukruszona jedynka? – liczy się czas i właściwe postępowanie. Zapamiętaj powyższe zasady i niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem dentystą, a zwiększysz szanse na powodzenie leczenia po takim urazie.