ortodoncja-ikonka

Ortodoncja

Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się zapobieganiem i leczeniem wad zgryzu. Wiele lat temu leczeniem ortodontycznym były objęte jedynie dzieci, jednak obecnie nie ma ograniczeń wiekowych. W naszej klinice w Katowicach często kwalifikujemy do leczenia osoby dorosłe, które wymagają tego przed implantacją czy rehabilitacją protetyczną.

Wiedza z zakresu zaburzeń zgryzu pozwala obecnie na trwałe rozwiązanie tych problemów nawet u dorosłych pacjentów. Proponujemy zarówno aparaty estetyczne, jak i metalowe, w tym złote. Dzieci w Śmigiel Implant Master Clinic w Katowicach objęte są specjalnym programem, w którym obok leczenia wad zgryzu prowadzimy profilaktykę próchnicy.

Do leczenia ortodontycznego pacjent musi zostać odpowiednio przygotowany. Oznacza to wstępne leczenie periodontologiczne (tj. usunięcie kamienia nad- i poddziąsłowego, wyeliminowanie stanu zapalnego z kieszonek dziąsłowych itp.) i fazę higienizacyjną, gdyż w czasie leczenia ortodontycznego konieczne jest rygorystyczne przestrzeganie higieny jamy ustnej. Zęby muszą oczywiście być wolne od próchnicy, która mogłaby doprowadzić do ich utraty.

MINIIMPLANTY W ORTODONCJI

Nowa era w ortodoncji, która wiąże się z wprowadzeniem tzw. miniimplantów ortodontycznych, znacznie ułatwiła leczenie ortodontyczne pacjentów dorosłych. Miniimplanty ortodontyczne tymczasowo umieszczane przez ortodontę w wyrostku zębodołowym umożliwiają pewne przesunięcia zębów, co nie byłoby możliwe bez ich zastosowania. Utrata szóstki, często w młodym wieku, doprowadza do przechylania się siódemki w to miejsce. Jeżeli taka osoba postanowi uzupełnić ten brak poprzez założenie implantu, okazuje się, że nie jest to możliwe z powodu przemieszczonych zębów sąsiednich i zęba przeciwstawnego. Tu ratunkiem są miniimplanty. Pozwalają one na trudne przesunięcia zębów trzonowych i skuteczne leczenie wady zgryzu.

JAKI APARAT ORTODONTYCZNY BĘDZIE NAJLEPSZY?

Największe zastosowanie mają nadal aparaty stałe. Aby uczynić je bardziej przyjazne dla oka wprowadzono zamki estetyczne, które pozwalają wyeliminować metalowy wygląd stałego aparatu ortodontycznego. Większość obecnie dostępnych zamków estetycznych to zamki ceramiczne lub zamki wykonane z żywicy hybrydowej. Materiał, z którego wykonane są te pierwsze jest odporny na powstawanie plam i przebarwień wywołanych przez kawę, czerwone wino i inne czynniki.

Spośród stałych aparatów ortodontycznych coraz większą popularnością w ostatnich latach cieszą się tak zwane aparaty samoligaturujące, dzięki którym leczenie przebiega szybciej i mniej boleśnie.

ZAPOBIEGANIE WADOM ZGRYZU

Należy pamiętać, że zdjęcie aparatu nie oznacza zakończenia leczenia ortodontycznego. Jest jeszcze jeden bardzo ważny etap leczenia, zwany leczeniem retencyjnym. Ten etap polega na utrwaleniu wyników leczenia. Dlaczego retencja jest potrzebna? Przerwanie pęczków włókien kolagenowych utrzymujących ząb jest fizjologiczną odpowiedzią na leczenie ortodontyczne. Dzięki temu możemy przesuwać zęby w kości. Po zakończeniu ruchu zęba musi nastąpić przebudowa tych włókien, co stanowi kluczowy czynnik dla trwałości wyników leczenia. Niektóre wady szczególnie predysponują do nawrotu, stąd wymagają retencji stałej (na przykład diastema, czyli szpara między górnymi jedynkami). Obecna stomatologia dysponuje wieloma nowoczesnymi technikami diagnostycznymi i leczniczymi. Leczenie ortodontyczne w ostatnich latach stało się integralną częścią kompleksowego leczenia stomatologicznego. Celem leczenia jest bowiem pełna rehabilitacja narządu żucia.

Przypadek 1

po leczeniu diastemy u Śmigla

Przypadek 2

po leczeniu ortodontycznym w klinice Śmigiel

powiązane artykuły

aparat na zębach pieknej dziewczyny

ortodoncja dorosłych

Czy leczenie ortodontyczne dotyczy wyłącznie dzieci i młodzieży? Jaka jest górna granica wiekowa, do której możemy przeprowadzić leczenie ortodontyczne?

Czytaj dalej
aparat na zęby podczas leczenia stomatologiczne

Językowe aparaty stałe

Językowe aparaty stałe, zwane również lingwalnymi lub niewidocznymi, stanowią alternatywę dla tradycyjnych aparatów stałych. Zwykle decydują się na nie pacjenci, którzy ...

Czytaj dalej