urazy-zebow-ikonka-ikonka

Urazy zębów

Na urazowe uszkodzenia zębów narażone są szczególnie dzieci, ale nierzadko zdarza się to i osobom dorosłym. W Śmigiel Implant Master Clinic specjalizujemy się w leczeniu pourazowych obrażeń zębów już od kilkunastu lat. Wiemy jak postąpić w takich przypadkach, w których inni odmawiają leczenia lub proponują radykalne rozwiązania. Jednak abyśmy mogli zaproponować pacjentom najprostsze i najlepsze opcje leczenia, konieczne jest ich właściwe postępowanie bezpośrednio po urazie. Jeśli dojdzie do złamania zęba, należy koniecznie odszukać odłamany fragment i umieścić w szczelnym pojemniku wypełnionym mlekiem, płynem do soczewek lub solą fizjologiczną. Brzmi to zaskakująco, ale fragment ten można przykleić na swoje miejsce. Umieszczenie go w płynie zapobiegnie przesuszeniu i w konsekwencji poprawi trwałość połączenia z tkankami zęba. Co natomiast jeśli ząb się pokruszył lub nie da się odnaleźć złamanej części? Istnieje wiele możliwości rekonstrukcji utraconych tkanek zęba. Materiały kompozytowe, licówki i korony porcelanowe dają możliwość przywrócenia w sposób niemal idealny estetyki i funkcji zęba.

Kolejna sytuacja, gdzie właściwe udzielenie I pomocy odgrywa kluczową rolę, to wybicie zęba. Co wtedy robić? Należy odszukać wybity ząb. W przypadku zabrudzenia ostrożnie włożyć go pod strumień zimnej wody i płukać przez ok. 10 sekund. Bardzo istotne jest to, aby podczas tych czynności nie dotykać korzenia, trzymając tylko za część koronową. Następnie należy delikatnie umieścić ząb z powrotem w zębodole (nie dotyczy zębów mlecznych) i zagryźć chusteczkę, by utrzymać go na swoim miejscu. Jeżeli z jakichś przyczyn takie postępowanie nie jest możliwe, to wybity ząb trzeba umieścić w pojemniku wypełnionym mlekiem, płynem do soczewek lub solą fizjologiczną. W przypadku braku któregokolwiek z tych płynów większe dzieci lub osoby dorosłe mogą umieścić ząb w przestrzeni pomiędzy bocznymi zębami a policzkiem. W ostateczności ząb można przechować również w pojemniku ze śliną. Nie wolno przechowywać zęba w czystej wodzie lub suchym środowisku. Aby zwiększyć szanse na najlepszy efekty leczenia po takim urazie należy dotrzeć do stomatologa w czasie nie dłuższym niż 60 minut. To wtedy on wprowadzi ząb do zębodołu i unieruchomi go na 14 dni.

Niestety, nieznajomość zasad leczenia podstawowych obrażeń i udzielania I pomocy w przypadku obrażeń jest powszechna. Nawet wśród osób prowadzących zajęcia sportowe i nauczycieli… Dlatego oprócz leczenia w gabinecie postanowiliśmy zaoferować coś więcej… Od 2013 roku prowadzimy akcję edukacyjną. mającą na celu przekazywanie w przystępnej formie wiedzy na temat pourazowych uszkodzeń zębów. Oprócz prowadzonej przez nas strony internetowej, prowadzimy także prelekcje w szkołach i klubach sportowych. Przeszkoliliśmy już ponad 4000 osób! Chcemy aby każdy, zarówno uczeń podstawówki jak i jego rodzic wiedzieli jak się zachować tuż po urazie.

Zapraszamy na naszą stronę www.urazyzebow.pl, na której bardzo szczegółowo prezentujemy temat urazowych uszkodzeń zębów.

efekty leczenia

Przypadek 1

urazyzebowpo1

Przypadek 2

urazyzebowpo2

powiązane artykuły

smigiel-artykul-urazy-zebow

Urazy zębów

Obrażenia zębów w wyniku urazów zdarzają się często. Badania wykazują, że dotyczy to co trzeciego trzylatka i co piątego siedmiolatka. Dzieci charakteryzuje wzmożona aktywność ...

Czytaj dalej
połamany zb

SOS dla uśmiechu

Co pewien czas do naszych gabinetów dzwoni pacjent z prośbą o natychmiastową pomoc. Powodem szukania pomocy jest uraz.

Czytaj dalej