Niestety nie każdy otrzymuje w genach piękny, zdrowy uśmiech, składający się z 32 idealnych zębów. Diastema, nierównej długości korony zębów, ich poszarzały kolor czy skłonności do różnych chorób, to nierzadko codzienność wielu osób. Niekorzystny wygląd uśmiechu może wynikać także z zaniedbania higieny, nieregularnego leczenia, przyjmowania niektórych leków czy barwiącej zęby diety. Na szczęście tam, gdzie człowiek nie może liczyć na samą naturę, z pomocą przychodzi stomatologia estetyczna.
Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów na pozbycie się nieestetycznego uśmiechu jest bonding. W Katowicach, w Śmigiel Implant Master Clinic z pomocą tej technologii z powodzeniem odmieniliśmy już wiele twarzy.
Z artykułu dowiesz się
Na czym polega bonding zębów?
Bonding to technika stomatologii estetycznej, w której podczas krótkiego zabiegu poprawia się estetykę zębów przy użyciu kompozytu. Co istotne, efekt jest natychmiastowy. W jakich dokładnie aspektach wygląd zębów można poprawić w ten sposób? Bonding to metoda, dzięki której możliwe jest:
- usunięcie diastemy,
- wyrównanie przednich zębów,
- odbudowa zęba,
- zamaskowanie przebarwień,
- wyrównanie kształtu,
- uzyskanie idealnej gładkości, powierzchni zębów,
- poprawa kolorytu zębów,
- odbudowa utraconych tkanek.
Rozwiązanie to jest więc polecane zarówno dla tych osób, które doznały złamania, pęknięcia zęba lub mają ubytek w uzębieniu, jak i tych, które po prostu nie są zadowolone z koloru czy kształtu koron zębów.
Bonding - jak przebiega zabieg?
W pierwszej kolejności stomatolog zmniejsza nieco powierzchnię zębów i ich powierzchnię, by skutecznie połączyły się z obudową kompozytową. Następnie specjalista nakłada na każdy ząb żywicę kompozytową. Za pomocą kompozytu (czyli materiału, który powszechnie stosuje się na przykład przy zakładaniu plomb) w kolejnym etapie nadaje się zębom odpowiedni, dostosowany do oczekiwań pacjenta kształt i kolor. Ostatnim krokiem leczenia jest przeprowadzenie naświetlania. Światło lampy stomatologicznej utwardza całość, co wpływa na trwałość bondingu.
Pacjenci obawiający się tego, czy bonding boli, zostaną mile zaskoczeni. Metoda ta jest bezbolesna i zastosowanie znieczulenia nie jest konieczne. W przypadku tego zabiegu z zakresu stomatologii estetycznej nie zachodzi potrzeba piłowania szkliwa. Ząb pozostaje nienaruszony, dlatego to technika bezpieczna i nieinwazyjna.
Gdy zabieg wykonywany jest przez doświadczonego specjalistę, a zaplanowana korekta nie wymaga dużego nakładu pracy, cała procedura ma szansę zakończyć się na jednej tylko wizycie. Co istotne, metoda ta jest też znacznie mniej obciążająca dla kieszeni. Odbudowa wykonywana jest na bieżąco, na fotelu dentystycznym, nie ma więc konieczności tworzenia ich od podstaw w pracowni protetycznej, tak jak ma to miejsce w przypadku, gdy zakładane są licówki czy protezy.
Efekty bondingu zębów
Bonding to niezwykła technika, dzięki której pacjent może jeszcze tego samego dnia mieć zupełnie odmieniony uśmiech. Efektem końcowym zabiegu odbudowy kompozytowej zębów jest równe, kształtne uzębienie o regularnym, ulepszonym kolorycie. Bondy skutecznie zakrywają wszelkie pęknięcia i ubytki, a przebarwienia nie są widoczne. Dzięki zabiegowi bondingu nie jest więc potrzebne wybielanie.
Pacjenci często nie kryją zdziwienia, że w tak krótkim czasie ich uśmiech zyskał zupełnie nowe, dużo jaśniejsze i ładniejsze oblicze. Rozwiązanie to sprawdzi się więc doskonale w przypadkach, gdzie potrzebna jest szybka poprawa wizerunku – przed rozmową kwalifikacyjną, która ma szansę zmienić bieg kariery, czy przed romantyczną randką z nowo poznaną osobą. Atrakcyjny uśmiech potrafi zapewnić nam pozytywne wrażenie i zaskarbić sympatię osób, na których nam zależy.
znajdziemy dogodny termin
umów się na konsultację
Bonding - przeciwskazania
Obecność kamienia nazębnego, zmiany próchnicze, choroby dziąseł czy przyzębia mogą być przyczyną, dla której lekarze nie zdecydują się na przeprowadzenie takiego leczenia. Przed wykonaniem usługi tego typu niezbędne jest przede wszystkim wyleczenie swoich zębów.
Jak dbać o zęby po bondingu?
Starannie wykonany zabieg pozwoli pacjentowi cieszyć się piękniejszym uśmiechem przez przynajmniej kilka lat. Na trwałość bondów wpływa jednak nie tylko jakość wykorzystanych materiałów czy profesjonalizm lekarza, ale także to, jak sam pacjent dba o uśmiech po zabiegu. Na trwałość tego rozwiązania wpływ mają m.in. używki czy zwyczaje żywieniowe pacjentów. W diecie powinno ograniczyć się zwłaszcza kwaśne płyny. Znaczenie ma także odpowiednia higiena jamy ustnej, po takim zabiegu pacjent powinien stosować wyłącznie pasty do zębów o niskim stopniu ścieralności. Negatywny wpływ na tego typu uzupełnienia ma także zgrzytanie zębami. Nawyk ten, podobnie, jak źle wpływa na naturalne szkliwo, tak może doprowadzić do ścierania się warstwy kompozytu. Dla zachowania świetnego wyglądu zębów ważne jest także odbywanie regularnych wizyt kontrolnych. Osoby, które chciałyby wykonać bonding w Katowicach, zapraszamy do skorzystania z usług Śmigiel Implant Master Clinic.
konsultacja merytoryczna
lek. dent. Anna Babczyńska-Staszewska