Icon – leczenie próchnicy i przebarwień

Uśmiech to jedna z tych cech wyglądu, na które zwraca się uwagę w pierwszej kolejności. Równy i jednolicie biały potrafi zrobić ogromne wrażenie. Niestety, często nawet zadbane, zdrowe zęby, są naznaczone drobnymi skazami. Mogą to być na przykład białe plamy na powierzchni zęba. Skąd bierze się to zjawisko białych plamek i czym jest usuwanie przebarwień metodą Icon?

lek. dent. Anna Babczyńska-Staszewska

Icon to innowacyjne leczenie próchnicy i przebarwień przy użyciu żywicy infiltrującej szkliwo. Szczególną skuteczność wykazuje w przypadku leczenia próchnicy początkowej i powierzchownej. Preparat Icon niweluje przebarwienia bez ingerencji w zdrowe, twarde tkanki zęba. Icon to delikatna metoda leczenia, która nie wymaga stosowania znieczulenia. Metoda Icon pozwala uzyskać jednolity, ładny kolor uzębienia przy jednoczesnym zachowaniu tkanek zęba. Jak wygląda taki zabieg?

Stomatologia estetyczna Katowice - infiltracja próchnicy Icon

Higienistka stomatologiczna rozpoczyna zabieg od dokładnego oczyszczenia powierzchni zęba z wszelkich osadów. Następnie odizolowuje go od otaczających ząb tkanek przy użyciu koferdamu, czyli arkusza silikonowej gumy. Ma on za zadanie odizolować ząb od napływu śliny, a także chroni dziąsła i delikatne tkanki jamy ustnej. Kolejne kroki to odpowiednie przygotowanie powierzchni zęba preparatem Icon-Etch, płukanie sprayem wodnym, osuszanie strumieniem powietrza i aplikacja preparatu Icon-Dry. Etapy te powtarza się aż do uzyskania zadowalającego efektu kolorystycznego na zębie. Dalej proces polega na pokryciu zmiany żywicą Icon-Infiltrant i naświetleniu jej lampą polimeryzacyjną.

Aby wygląd zębów był jak najbardziej satysfakcjonujący dla pacjenta, dwa tygodnie przed wykonaniem zabiegu wykonuje się wybielanie zębów. W ten sposób różnica odcieni na szkliwie zostanie możliwie najbardziej zniwelowana.

Usuwanie przebarwień preparatem Icon - zalecenia po zabiegu

Osoby, które rozważają usunięcie przebarwień metodą Icon, mogą zastanawiać się, do jakich zaleceń po zabiegu należy się stosować. By korekta przebarwień była skuteczna, a efekt końcowy zachował się jak najdłużej, istotnym jest, aby pacjent przez przynajmniej 6 kolejnych dni stosował tzw. “białą dietę”. Oznacza to, że w diecie pacjenta nie mogą pojawiać się w tym czasie potencjalnie barwiące produkty – wykluczone są na przykład owoce i warzywa o intensywnym kolorze (buraki, jagody), kakao, czerwone wino, kawa, herbata, kolorowe alkohole czy napoje. Wskazane jest natomiast spożywanie pokarmów o jasnym kolorze, takich jak woda, nabiał, drób, owoce morza, białe warzywa czy zboża.

By infiltracja próchnicy była skuteczna i przyniosła długotrwały efekt, niezwykle ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza dentysty. Pacjent musi dbać o prawidłową higienę jamy ustnej oraz odbywać regularne kontrole w gabinecie dentystycznym. Zaniedbanie zdrowia uśmiechu, w wyniku działania kwasów wytwarzanych przez bakterie próchnicze, prowadzić może nawet do widocznych ubytków w szkliwie.

znajdziemy dogodny termin

umów się na konsultację

Podczas pierwszej wizyty konsultacyjnej przeprowadzamy dokładne i obszerne badania oraz analizę stanu zdrowia. Diagnoza stawiana jest przez zespół specjalistów, aby mieć pewność, że ujęte zostały wszystkie aspekty oraz aby osiągnąć całościową ocenę.

Icon na białe plamy na zębach. Dla kogo?

Do usunięcia przebarwień powstałych przez złą dietę, używki czy zaniedbanie higieny jamy ustnej wystarczy zazwyczaj higienizacja – skaling czy piaskowanie zębów. Białe plamy na zębach mają inne przyczyny powstawania. Zalicza się do nich m.in.:

 • rozwój próchnicy we wczesnym stadium,
 • nadmierne spożywanie fluoru przez matkę w ciąży czy przez połykanie pasty do zębów przez dzieci,
 • wady rozwojowe,
 • demineralizację wywołaną niewłaściwą higieną jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego,
 • hipomineralizację po urazach mechanicznych.
Efekty wykorzystania płynnej żywicy Icon

Icon czy wypełnienia kompozytowe?

Przyjazna metoda leczenia z wykorzystaniem płynnej żywicy Icon skutecznie wspiera inny sposób na usuwanie przebarwień, jakim jest tradycyjna metoda leczenia wiertłem. Polega ona na opracowaniu szkliwa i zębiny wiertłem oraz wypełnianiu ubytku materiałem kompozytowym. Rozwiązanie to narusza jednak strukturę zęba, jest także mniej trwałe – wypełnienia te muszą być wymieniane co jakiś czas. Warto jednak zaznaczyć, że metoda Icon to sposób leczenia początkowych zmian próchniczych. W przypadkach zaawansowanego rozwoju próchnicy, kiedy w zębach zdążyły wytworzyć się duże ubytki, a miejsca zmienione chorobowo są rozległe, konieczna jest tradycyjna metoda leczenia.

znajdziemy dogodny termin

umów się na konsultację

Podczas pierwszej wizyty konsultacyjnej przeprowadzamy dokładne i obszerne badania oraz analizę stanu zdrowia. Diagnoza stawiana jest przez zespół specjalistów, aby mieć pewność, że ujęte zostały wszystkie aspekty oraz aby osiągnąć całościową ocenę.

Leczenie przebarwień Icon - zalety

 • likwidacja nieestetycznych przebarwień,
 • bezpieczeństwo i nieinwazyjność zabiegu,
 • szybki proces leczenia,
 • natychmiastowy rezultat,
 • wzmocnienie struktury zęba,
 • poprawa stanu uzębienia,
 • większy komfort psychiczny,
 • bezbolesny zabieg,
 • widoczny efekt upiększenia uśmiechu.

Jeśli interesuje Cię usuwanie białych plam w Katowicach, zapraszamy do Śmigiel Implant Master Clinic. Z pomocą kadry specjalistów nieestetyczne przebarwienia znikną z Twojego uśmiechu, czyniąc go znacznie piękniejszym.