Periodontologia Katowice

Periodontologia Katowice: leczenie chorób przyzębia zwanych powszechnie paradontozą czyli przewlekłe zapalenie dziąseł i innych tkanek otaczających ząb.

Zapalenie przyzębia (zwane potocznie paradontozą) jest to przewlekle postępujące zapalenie dziąseł i innych tkanek otaczających ząb wywoływane przez bakterie jamy ustnej. Długo zalegająca płytka bakteryjna twardnieje i w taki sposób powstaje kamień nazębny. Drażni on przyległe tkanki i powoduje proces zapalny, który skutkuje uszkodzeniem dziąseł i kości. Jest to proces przewlekły, czyli bardzo długo przebiega bezobjawowo i bezboleśnie. Gdy coś zaczyna niepokoić pacjentów, często jest już za późno na ratowanie zębów…

Kobieta siedzi w gabinecie dentystycznym i uczy się o periodontologii.
Periodontolog dr Aneta Furtak podczas konsultacji w katowickiej klinice Śmigiel Implant Master Clinic

Niestety ciągle panuje przekonanie, że paradontoza zawsze i nieuchronnie prowadzi do utraty zębów. Nie jest to prawdą. Wcześnie rozpoznana i prawidłowo leczona może zostać zatrzymana. Leczenie paradontozy w naszej klinice w Katowicach to postępowanie kompleksowe składające się z trzech faz: wstępnej zwanej również higienizacyjną, korekcyjnej i podtrzymującej. Najskuteczniejszą formą walki z zapaleniem przyzębia jest zespołowe działanie lekarza periodontologa i higienistki.

znajdziemy dogodny termin

umów się na konsultację

Zadzwonimy do Ciebie

  [text kreacja class:wpcf7-display-none "[_url]"]

  Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00 – 807 Warszawa. Pełna informacja na temat przetwarzania danych: klauzula informacyjna.

  w jaki sposób leczy się choroby przyzębia?

  Faza higienizacyjna – celem fazy higienizacyjnej, przeprowadzanej przez higienistkę stomatologiczną, jest opanowanie stanu zapalenia przyzębia poprzez mechaniczne usunięcie złogów kamienia i płytki nazębnej. Oczyszczenie zębów pacjenta periodontologicznego może wymagać więcej niż jedną wizytę. Może być ich dwie lub przy dużej ilości kamienia nawet cztery. Ostatnim etapem każdego spotkania jest zawsze dokładny instruktaż czyszczenia zębów. Jest on zwykle przeprowadzany na modelu i uzupełniony ćwiczeniami przed lustrem. Oprócz tego higienistka dobiera odpowiednie akcesoria do domowej higieny jamy ustnej. Każdy pacjent opuszczający gabinet musi wiedzieć, jak prawidłowo oczyszczać zęby, aby nie dopuścić do odkładnia się kamienia. Bez tej wiedzy nie ma szans na uzyskanie pozytywnych efektów leczenia, gdyż jak w wielu dziedzinach stomatologii jego wyniki zależą głównie od podejścia pacjenta do choroby. Opieka higienistki nie kończy się na jednej wizycie – pacjenci korzystają z zabiegów higienizacji regularnie (co trzy lub sześć miesięcy). W przypadku paradontozy jej rola nabiera jeszcze większego znaczenia. Higienistka jest osobistym trenerem pacjenta, nieustannie go motywuje i kontroluje higienę jamy ustnej.

   
  Leczenie chorób przyzębia – faza korekcyjna – kiretaż jako zabieg wyłyżeczkowania kieszonek przyzębnych między zębem a dziąsłem


  Faza korekcyjna – zdecydowana większość zapaleń dziąseł ustępuje całkowicie po wdrożeniu fazy higienizacyjnej. Natomiast w przypadku bardziej zaawansowanej choroby jaką jest zapalenie przyzębia często konieczne jest wprowadzenie dodatkowego zabiegu – kiretażu. Kiretaż to zabieg wyłyżeczkowania kieszonek przyzębnych tworzących się pomiędzy zębem a dziąsłem. Polega na dokładnym usunięciu z korzenia zęba płytki bakteryjnej, kamienia nazębnego i tkanki zapalnej. Do tego typu zabiegów używa się specjalistycznych instrumentów ręcznych tzw. kiret. 

  Dokładne oczyszczenie i dobre wygładzenie powierzchni korzenia zapobiega szybkiemu odkładaniu się nowych osadów i płytki bakteryjnej oraz pozwala na spłycenie patologicznych kieszonek i ustąpienie stanu zapalnego. Kiretaż może być niewystarczający w przypadku rozległej destrukcji tkanki kostnej oraz przemieszczenia się zębów. W takich przypadkach konieczne jest rozważenie zastosowania zabiegów chirurgicznych takich jak regeneracja tkanek przyzębia. Każdy zabieg, jego cel oraz możliwy wynik jest dokładnie omówiony przez lekarza periodontologa.

  choroby przyzębia - faza podtrzymująca

  Faza podtrzymująca – po wstępnym leczeniu periodontologicznym pacjent wchodzi w okres leczenia podtrzymującego. Jest to systematyczne postępowanie profilaktyczne dążące do utrzymania wyników leczenia paradontozy. Prowadzi je higienistka stomatologiczna. Dzięki systematycznym zabiegom oczyszczania płytki nazębnej i kontroli stanu przyzębia istnieje duża szansa na zatrzymanie postępu choroby. Każda wizyta kończy się rozmową z pacjentem na temat aktualnego stanu dziąseł, przyzębia i stopnia utrzymania higieny jamy ustnej. W razie potrzeby powtarzane są instruktaż jamy ustnej i oczyszczanie powierzchni zębów, na których zalega płytka. Częstotliwość wizyt kontrolnych jest ustalana indywidualnie dla każdego pacjenta w zależności od stanu higieny jamy ustnej oraz zaawansowania choroby. Początkowo wizyty ustala się raz na trzy miesiące. Odstępy mogą być zwiększane, ale tylko w przypadku dobrze prowadzonej higieny jamy ustnej, gdyż nawet co trzymiesięczne wizyty nie dadzą należytego efektu, jeżeli pacjent nie będzie dbał o higienę jamy ustnej.

  W Śmigiel Implant Master Clinic w Katowicach przykładamy ogromną wagę do odpowiedniego przygotowania pacjenta do zabiegu. Przede wszystkim wspólnie opracowujemy plan leczenia, wykonujemy niezbędne badania, korzystamy z nowoczesnego tomografu komputerowego i dbamy o to, by zminimalizować bądź zupełnie wyeliminować ból podczas zabiegu jak i po nim, bo mamy świadomość, że stres pacjenta może mieć wpływ na wyniki leczenia. Podpowiadamy rozwiązania na przyszłość – przygotowujemy kość pod ewentualne zabiegi w późniejszym czasie, stosujemy implantologię, jeśli to konieczne. Dzięki temu pacjent nie jest narażony na dodatkowe koszty w przyszłości i kolejne zabiegi. Zapraszamy so skorzystania z naszych usług już dziś!

  EKSPERCI ŚMIGIEL IMPLANT MASTER CLINIC

  periodontolodzy W KATOWICACH

  PERIODONTOLOG

  znajdziemy dogodny termin

  umów się na konsultację

  Zadzwonimy do Ciebie

   [text kreacja class:wpcf7-display-none "[_url]"]

   Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00 – 807 Warszawa. Pełna informacja na temat przetwarzania danych: klauzula informacyjna.