Diagnostyka stomatologiczna

Kluczem do skutecznego leczenia zawsze była diagnostyka obrazowa – nigdy dotąd nie była ona jednak na tak zaawansowanym technologicznie poziomie. W Śmigiel Implant Master Clinic w jednym miejscu wykonasz wszystkie badania niezbędne do zaplanowania leczenia (tomografia 3D, zdjęcie pantomograficzne, cefalometria) – najnowocześniejszy sprzęt, którym dysponuje klinika zapewni lekarzowi możliwość precyzyjnej diagnozy, a Tobie maksymalne bezpieczeństwo.

Kobieta przechodzi Diagnostykę stomatologiczną przed aparatem MRI.
Nowoczesne badanie pantomograficzne w klinice Śmigiel Implant Master Clinic w Katowicach

Pracownia radiologiczna 3DTomo powstała w Śmigiel Implant Master Clinic wiele lat temu, by zapewnić jeszcze większy komfort pacjentom rozpoczynającym leczenie w klinice oraz poddającym się wymagającym zabiegom. Pracownia jest również dostępna dla wszystkich osób posiadających skierowanie na badania.

Stomatologiczny aparat rentgenowski Kodak CS 9300, w który wyposażona jest klinika, to obecnie jeden z najnowocześniejszych i najbardziej wszechstronnych systemów obrazowania radiologicznego na rynku. Posiada Inteligentny System Kontroli Dawki, który zapewnia optymalne dostosowanie dawki do typu badania, jednocześnie gwarantując najwyższą jakość obrazowania (tradycyjne aparaty rentgenowskie wykorzystywane dotychczas przez radiologów nie miały takiej możliwości). Dzięki zastosowaniu nowych rozwiązań sama dawka została również zmniejszona o niemal 90 procent.

Tomograf wykonuje zdjęcia pantomograficzne, cefalometryczne tzw. tele LL oraz tomograficzne CBCT, które mogą być wykonywane w siedmiu różnych polach obrazowania: cała głowa, szczęka, żuchwa, oba stawy skroniowo żuchwowe ( w zgryzie nawykowym, na szynie terapeutycznej, lub z pozycjonerem), zatok obocznych nosa, ucha środkowego, wycinkowe tomografie pojedynczych zębów wykorzystywane w endodoncji.

Specjalna budowa aparatu oraz rozwiązania zastosowane w klinice dają możliwość wykonywania badań nawet u osób korzystających z wózków inwalidzkich.

W pracowni 3DTomo wykonać można następujące badania:

tomografia komputerowa

Metoda CBCT wykorzystywana w Śmigiel Implant Master Clinic to znacznie szybsza oraz bezpieczniejsza od tradycyjnej tomografii metoda obrazowania, stworzona przede wszystkim dla stomatologii i skupiająca się wyłącznie na obrazowaniu twarzoczaszki. Nowoczesne rozwiązania technologiczne, a także zastosowanie promieniowania w postaci wiązki stożkowej znacznie skróciły czas wykonywanego badania (do ok. 15 sekund) oraz kilkudziesięciokrotnie zmniejszyły dawkę promieniowania w porównaniu z klasyczną tomografią.

Dzięki krótkiemu czasowi ekspozycji zminimalizowane zostało ryzyko poruszenia się pacjenta podczas badania, tym samym obraz, jaki otrzymujemy jest bardzo wysokiej jakości. Ponadto pozbawiony jest on jakichkolwiek zniekształceń i uzyskujemy go w skali 1:1. To ogromna zaleta, ponieważ pozwala na przeprowadzenie precyzyjnych pomiarów (dokładność 0,1 mm), niezbędnych na przykład do zabiegów chirurgicznych.

Obecnie na rynku stomatologicznym znajdują się dwa typy aparatów tomograficznych, jeżeli chodzi o możliwości doboru pól obrazowania. Jedne ze stałym formatem obrazowania, gdzie nie ma możliwości doboru zakresu wiązki promieniowania do danego przypadku i drugie, aparaty bardzo zaawansowane technologicznie, ze zmiennym polem obrazowania, gdzie obszar naświetlanej struktury wybieramy w zależności od danego przypadku (np. tomografia jednego zęba, tomografia szczęki, tomografia szczęki i żuchwy). Warto zaznaczyć, ze możliwość wyboru jak najmniejszego formatu obrazowania dla danej sytuacji klinicznej oznacza zmniejszenie dawki promieniowania pochłoniętej przez pacjenta.

znajdziemy dogodny termin

umów się na konsultację

Zadzwonimy do Ciebie

  [text kreacja class:wpcf7-display-none "[_url]"]

  Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00 – 807 Warszawa. Pełna informacja na temat przetwarzania danych: klauzula informacyjna.

  ZDJĘCIE PANTOMOGRAFICZNE

  Panoramiczne zdjęcie rentgenowskie szczęki i żuchwy to zdjęcie przeglądowe przedstawiające ogólny stan wszystkich zębów oraz struktur je otaczających, takich jak kości szczęki i żuchwy, stawy skroniowo-żuchwowe i częściowo zatoki szczękowe. Wykonanie zdjęcia panoramicznego zębów jest bezbolesne i trwa około kilkunastu sekund. Za pomocą pantomogramu można wykryć wiele nieprawidłowości, jak np. próchnica, zmiany okołowierzchołkowe, zęby zatrzymane, zęby nieprawidłowo przeleczone kanałowo.

  Jeszcze do niedawna wynik takiego badania otrzymywało się wyłącznie na kliszy, którą lekarz umieszczał na negatoskopie w celu analizy. Obecnie w większości placówek wykonujących tego rodzaju badania, i nie inaczej jest w Śmigiel Implant Master Clinic, wyniki powstają w wersji cyfrowej. Kliszę rentgenowską zastąpił ekran monitora, na którym generuje się wynik badania przesyłany bezpośrednio do gabinetu lekarskiego.

  ZDJĘCIE CEFALOMETRYCZNE

  Zdjęcia cefalometryczne, zwane potocznie „cefalo” lub „tele”, są to zdjęcia boczne części twarzowej czaszki wykonywane przede wszystkim w diagnostyce wad zgryzu, planowaniu leczenia ortodontycznego jak i kontrolowaniu jego przebiegu oraz uzyskanych efektów. Ukazują one czaszkę, tkanki miękkie i twarde twarzy, zatoki przynosowe i podniebienie twarde, co umożliwia lekarzowi ocenę wzrostu kostnego pacjenta oraz dokonanie pomiarów niezbędnych do stworzenia indywidualnego dla każdego pacjenta planu leczenia. Tego rodzaju zdjęcia pomagają również w ustaleniu anatomicznej przyczyny wady zgryzu. Badanie to jest bezpieczne i bezbolesne.

  Nieograniczone możliwości diagnostyczne, szeroka gama zastosowań, a także intuicyjne i funkcjonalne oprogramowanie sprawiają, że leczenie jest bardzo precyzyjne, jego czas znacznie krótszy, a skuteczność niezmiernie wysoka.

  znajdziemy dogodny termin

  umów się na konsultację

  Zadzwonimy do Ciebie

   [text kreacja class:wpcf7-display-none "[_url]"]

   Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00 – 807 Warszawa. Pełna informacja na temat przetwarzania danych: klauzula informacyjna.

   Zgodnie z art. 32c ust. 2 Ustawy Prawo Atomowe (Dz.U.2021 poz. 623) ŚMIGIEL IMPLANT MASTER CLINIC informuje, że prowadzona przez spółkę działalność związana z narażeniem na promieniowanie jonizujące nie ma negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i na środowisko.