Leczenie bruksizmu Katowice

Nieświadome zaciskanie zębów i nocne zgrzytanie mogą wydawać się niegroźnym nawykiem, ale w rzeczywistości prowadzą do poważnych problemów zdrowotnych. Bruksizm to schorzenie, które nie tylko niszczy zęby, ale także wywołuje bóle głowy, karku, stawów i zaburzenia snu. Jeśli odczuwasz przewlekłe napięcie mięśni twarzy, cierpisz na bóle żuchwy lub zauważasz ścieranie się zębów – czas na działanie!

Dentysta tłumaczy pacjentowi zabieg stomatologiczny, korzystając z ekranu cyfrowego, w nowoczesnym gabinecie stomatologicznym.

Ten problem bywa długo niezauważony, a nieleczony może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Niejednoznaczne i różnorodne symptomy sprawiają, że nie tak łatwo dostrzec u siebie bruksizm, czyli nawykowe, nieświadome zgrzytanie zębami i zaciskanie szczęki. 

Opis: Dwie kobiety w gabinecie dentystycznym leczenia nad leczeniem okluzyjnym pacjenta.
lek. dent. Barbara Urbanowicz-Śmigiel

Partner zwrócił Ci uwagę, że w nocy zgrzytasz zębami? Czujesz ciągłe napięcie w obrębie twarzy? A może podczas porannej toalety z niepokojem zwróciłeś uwagę, że Twoje zęby zaczęły się ścierać? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że cierpisz na bruksizm. Choć etiologia tej choroby nie jest do końca poznana, wymienia się wiele możliwych przyczyn tego zaburzenia.

 

Znajdziemy dogodny termin

Umów się na konsultację

Zadzwonimy do Ciebie






    [text kreacja class:wpcf7-display-none "[_url]"]

    Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00 – 807 Warszawa. Pełna informacja na temat przetwarzania danych: klauzula informacyjna.

    Skąd bierze się bruksizm?

    Bruksizm to schorzenie wieloczynnikowe, jego źródła upatrywać można w zaburzeniach zarówno ze strony zdrowia psychicznego, jak i w dysfunkcjach układu zgryzowo-zwarciowego. Jeśli podejrzewasz u siebie bruksizm, jest prawdopodobne, że cierpisz z powodu jednej lub kilku spośród możliwych przyczyn:

    • przewlekły stres
    • zaburzenia emocjonalne i stany lękowe
    • choroby psychiczne takie jak autyzm, ADHD, depresja czy schizofrenia
    • wady zgryzu
    • dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego

    Wśród innych przyczyn nawykowego zaciskania zębów specjaliści wymieniają także m.in. alergie, niedobory witamin, przerost migdałków czy zaburzenia hormonalne.

    Dentysta objaśnia pacjentowi zabieg stomatologiczny, korzystając z ekranu komputera, na którym wyświetlane są zdjęcia zębów.

    Jak rozpoznać bruksizm? Najczęstsze objawy

    W zależności od pory występowania objawów wyróżniamy bruksizm dzienny oraz bruksizm nocny. Główne symptomy bruksizmu to zgrzytanie zębami i silne zaciskanie ich, co często odbywa się w sposób nieświadomy. Nawyk ten sprawia, że pacjent może z czasem zaobserwować u siebie:

    • ścieranie się powierzchni stycznych zębów
    • nadwrażliwość dziąseł
    • napięciowe bóle głowy i gałek ocznych
    • bóle szczęki
    • ograniczoną ruchomość stawu skroniowo-żuchwowego
    • trzaski i przeskakiwanie stawów
    • bóle w obrębie karku, barków i pleców
    • ból uszu i zaburzenia słuchu.

    Czym grozi nieleczone, nawykowe zaciskanie zębów?

    Bruksizm to błędne koło uporczywych dolegliwości. Stres i ciągłe napięcie sprawiają, że pacjent wyładowuje emocje kurczowo zaciskając szczękę, co z kolei powoduje dokuczliwe bóle w obrębie twarzy i głowy. Ból natomiast jeszcze bardziej pogarsza samopoczucie chorego sprawiając, że nawet codzienne czynności stają się wyzwaniem i trudnością. Nieprzerywana, spirala uciążliwych dolegliwości stale się nakręca. Także zdrowie uśmiechu może zostać zupełnie zrujnowane prze nieleczony bruksizm. Zęby nadwyrężone ciągłym naciskiem i tarciem nie tylko ścierają się, stają nadwrażliwe i podatne na próchnicę. Choroba ta z czasem może prowadzić wręcz do pękania i kruszenia się koron zębowych, co skutkuje nie tylko dolegliwościami bólowymi, ale także wpływa na estetykę uśmiechu.

    Dentysta w Katowicach rozmawia z pacjentem przed komputerem.

    Holistyczne leczenie bruksizmu Katowice

    Tak, jak różnorodne mogą być przyczyny nawykowego zaciskania zębów, tak i leczenie powinno być wielowymiarowe, aby było skuteczne i przyniosło trwałą ulgę. W przypadku bruksizmu stomatolog zajmuje się m.in. korygowaniem ewentualnych wad zgryzu czy odbudową startych zębów. Dentysta może zalecić także stosowanie szyn zgryzowych, które zabezpieczają zęby przed ścieraniem. Niezbędna może okazać się także pomoc fizjoterapeuty stomatologicznego, który przeprowadzając terapię manualną i zalecając indywidualne ćwiczenia do samodzielnego wykonywania w domu, pomoże zrelaksować się nadmiernie napiętym mięśniom szczęki. By usunąć nie tylko bolesne konsekwencje, ale i wszelkie ogniska problemu, warto udać się także na konsultację u psychologa czy psychoterapeuty. W wielu przypadkach powodem nawykowego zaciskania zębów jest stres, z którym radzić sobie może pomóc właśnie psychoterapia. Jako kolejną z form objawowego leczenia bruksizmu można wymienić toksynę botulinową, której wstrzyknięcie w okolicę mięśni żwaczy osłabia ich aktywność i zmniejsza napięcie. Warto pamiętać, że to właśnie holistyczne podejście do problemu bruksizmu jest gwarantem skutecznego, długotrwałego leczenia, a w efekcie ulgi i wolności od napięcia i bólu.

    Wylecz bruksizm w Katowicach

    Uczucie ciągłego napięcia i ból w obrębie głowy utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie? Twoje zęby z miesiąca na miesiąc są coraz krótsze i dokucza Ci ich tkliwość? Pomoc znajdziesz w naszym gabinecie. W Śmigiel Implant Master Clinic oferujemy konsultacje ze specjalistami, którzy pomogą Ci odzyskać zrelaksowany, zdrowy uśmiech i uwolnią Cię od bólu. Umów się na wizytę już dzisiaj w naszej klinice w Katowicach.

    Znajdziemy dogodny termin

    Umów się na konsultację

    Zadzwonimy do Ciebie






      [text kreacja class:wpcf7-display-none "[_url]"]

      Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00 – 807 Warszawa. Pełna informacja na temat przetwarzania danych: klauzula informacyjna.