Lakowanie zębów Katowice

Próchnica to zakaźna choroba bakteryjna, która nieleczona może być groźna dla zdrowia nie tylko uśmiechu (może doprowadzić nawet do utraty zębów), ale i całego organizmu. Choroba ta dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci – tak samo narażone na nią są zęby mleczne jak zęby stałe. W jej zapobieganiu najważniejsza jest profilaktyka. Jak uchronić się przed próchnicą?

Wśród usług stomatologicznych wymienić można z kolei takie zabiegi profilaktyczne jak fluoryzacja, lakierowanie, lakowanie zębów stałych oraz lakowanie zębów mlecznych.

Bruzdy zębów to te miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do gromadzenia się zanieczyszczeń i resztek pokarmów. Szczeliny te są też dodatkowo jednymi z trudniej dostępnych miejsc w trakcie szczotkowania. Specyficzna budowa zębów powoduje, że właśnie bruzdy zębowe są najbardziej podatne na rozwijanie się bakterii i chorób. Popularnym i skutecznym sposobem na zachowanie zębów dzieci w zdrowiu jest lakowanie zębów trzonowych i przedtrzonowych. Aby uszczelnić i zabezpieczyć powierzchnię zębów pokrywa się ją specjalnym lakiem szczelinowym.

Kobieta poddawana higienizacji zębów w gabinecie stomatologicznym w Katowicach.
Dyplomowana higienistka Natalia Szeląg podczas zabiegu higienizacji w gabinecie Śmigiel Implant Master Clinic w Katowicach

Profilaktyka stomatologiczna Katowice. Jak przebiega lakowanie zębów?

Zęby powinny być poddane temu zabiegowi jak najszybciej, gdy tylko się wyrzną. To istotne by zabieg wykonać jeszcze zanim mogłoby dojść do demineralizacji szkliwa. Do zabiegu nadają się tylko zęby zdrowe. Przed zabiegiem zęby są więc dokładnie badane przy pomocy zgłębnika (prostego narzędzia, za pomocą którego dentysta bada powierzchnię zęba, sprawdza szczelność wypełnienia czy twardości zębiny) i lusterka. Leczeniem tym można objąć zarówno zęby mleczne, jak i stałe.

Zabezpieczanie zębów lakiem zębów to bezpieczny i nieinwazyjny zabieg. Rozpoczyna się od zabezpieczenia poszczególnych zębów przed dostępem śliny, a następnie dokładnym oczyszczeniu ich obrotową szczoteczką i osuszeniu dmuchawką. By lak dobrze połączył się z zębem, stosuje się także tzw. wytrawiacz. Przygotowana w ten sposób powierzchnia zębów zostaje pokryta lakiem szczelinowym, który jest później utwardzany przy użyciu lampy polimeryzacyjnej. Ostatni etap polega na sprawdzeniu, czy zęby można swobodnie zagryzać i na ewentualnej korekcie laku. Po zabiegu lak może utrzymywać się na zębach nawet do kilku lat.

Po co lakować zęby?

O ile część narządów człowieka ma zdolność samoregeneracji, o tyle zaniedbane zęby nie są w stanie samodzielnie się uzdrowić, a przecież mają posłużyć nam przez całe życie. Właśnie dlatego niezwykle istotna jest profilaktyka i dbanie o uśmiech już od pierwszego ząbka. Próchnica zębów to jedno z najczęściej występujących zagrożeń – można jej zapobiec poprzez zabezpieczenie zębów lakiem.

Dlaczego warto zdecydować się na taki zabieg?

Co ważne z perspektywy rodzica, zęby lakowane łatwiej utrzymać w czystości. Nie zawsze dzieci mają cierpliwość i ochotę na długie i dokładne szczotkowanie zębów. Wypełnienie bruzd lakiem ułatwia i usprawnia prawidłową higienę zębów.

znajdziemy dogodny termin

umów się na konsultację

Zadzwonimy do Ciebie

  [text kreacja class:wpcf7-display-none "[_url]"]

  Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00 – 807 Warszawa. Pełna informacja na temat przetwarzania danych: klauzula informacyjna.

  Czym różni się lakierowanie, lapisowanie i lakowanie?

  W odróżnieniu od opisanej powyżej procedury, lakierowanie zębów to oczyszczenie ich i pokrycie preparatem fluoru, który ma zarówno działanie profilaktyczne, jak i lecznicze. Lakier remineralizuje szkliwo dotknięte początkową fazą próchnicy. Zabezpiecza też zęby nadwrażliwe.

  Lapisowanie to także forma leczenia zębów mlecznych dotkniętych już próchnicą. Stosuje się je wtedy, gdy niemożliwe jest przeprowadzenie tradycyjnego leczenia – na przykład u dzieci niewspółpracujących. Lapis, nakładany kilkukrotnie na zęby, mineralizuje szkliwo, hamuje rozwój choroby i niszczy namnażające się bakterie.

  Cennik usług. Ile kosztuje zabezpieczenie zębów lakiem?

  W klinice Śmigiel Implant Master Clinic zabieg ten na pojedynczym zębie kosztuje 230 zł. Dla jeszcze lepszych efektów higienistka stomatologiczna zaproponować może szereg innych usług korzystnie wpływających na zdrowie zębów. Są to na przykład kompleksowa higienizacja czy fluoryzacja. Ceny zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej można znaleźć tutaj: Cennik usług stomatologicznych.