Po inwazyjnych zabiegach w obrębie jamy ustnej, takich jak ekstrakcja zębów czy zakładanie lub usuwanie implantów, tkanki miękkie i kości pacjenta są poważnie naruszone i muszą się zregenerować. Na szczęście istnieją metody pozwalające przyspieszyć proces gojenia tkanek, a także złagodzić ból, który może towarzyszyć powrotowi do zdrowia zębów i dziąseł.
Jedną z innowacyjnych i skutecznych dróg, dostępnych wśród usług Śmigiel Implant Master Clinic, jest zastosowanie preparatu PRF – fibryny bogatopłytkowej. Sekret efektywności tej metody tkwi w pochodzeniu leczniczego produktu z krwi własnej pacjenta. Pozyskiwany koncentrat regeneracyjny jest więc unikalny w swoim składzie, całkowicie bezpieczny i nie zachodzi ryzyko, że zostanie odrzucony przez organizm. W naturalny sposób PRF redukuje stan zapalny, wspomaga odbudowę naczyń krwionośnych oraz nowych komórek. Fibryna stymuluje odnowę zarówno struktur tkanek miękkich, jak i ubytków kostnych.
– W Śmigiel Impant Master Clinic stawiamy na bezbolesną stomatologię. Nie tylko dbamy o komputerowe znieczulenia, które wśród wiodących klinik w kraju stają się już standardem, ale również stawiamy na opiekę przeciwbólową pozabiegową. Przede wszystkim chodzi o aplikację PRF w miejsca zabiegowe. Daje to pacjentom nie tylko możliwość zadbania o stan swojej kości po zabiegu dzięki przyspieszonej regeneracji i zmniejszonym obrzękom, ale co najważniejsze, pozwala na wyraźne, gwałtowne, zdecydowane zmniejszenie dolegliwości bólowych – wyjaśnia lek. dent. Michał Wójcik.
Z artykułu dowiesz się
PRF - co to znaczy?
PRF (z ang. Injectable Platelet Rich Fibrin), czyli fibryna bogatopłytkowa, to biologiczny, naturalny preparat pozyskiwany z krwi własnej pacjenta. Fibrynę z powodzeniem stosuje się nie tylko w chirurgii stomatologicznej, periodontologii czy implantologii, ale także w zabiegach medycyny estetycznej. Zawiera płytki krwi, czynniki wzrostu, mezenchymalne komórki macierzyste, a także monocyty, leukocyty i makrofagi. Jej unikalny skład powoduje, że PRF fibryna bogatopłytkowa aktywuje i przyspiesza regenerację oraz wspomaga procesy gojenia tkanek miękkich czy kości. Metoda ta stymuluje także tworzenie nowych naczyń krwionośnych. Dodatkowo fibryna bogatopłytkowa sprawia, że mogące wystąpić po zabiegach chirurgicznych i implantologicznych dolegliwości bólowe są w znacznym stopniu zredukowane.
znajdziemy dogodny termin
umów się na konsultację
Jak pozyskuje się fibrynę bogatopłytkową?
Pozyskiwanie fibryny z krwi pacjenta może kojarzyć się z czasochłonnym, skomplikowanym procesem, na efekty którego trzeba będzie długo czekać. W rzeczywistości lekarz uzyskuje PRF niemal natychmiast, bez konieczności korzystania z usług zewnętrznego laboratorium. Pacjent ma więc pewność, że zastosowany w leczeniu materiał jest świeży, czysty i nie ma możliwości odrzucenia go przez organizm. Procedurę rozpoczyna się pobierając od pacjentów krew do probówek, które następnie umieszczane są w wirówce. Po trwającym kilka minut procesie odwirowywania fibryna bogatopłytkowa jest gotowa do zastosowania. Wówczas lekarz aplikuje ją w miejscu, które wymaga regeneracji po zabiegu.
Korzyści z zastosowania PRF
Leczenie fibryną w formie naturalnego wypełniacza tkanek i silnego stymulatora rewitalizacji ma wiele zalet. Zabieg przeprowadzony z wykorzystaniem PRF gwarantuje:
- Łatwiejsze gojenie się naruszonych tkanek
- mniejsze dolegliwości bólowe po zabiegu
- bezpieczeństwo i brak ryzyka wystąpienia nietolerancji
- wspomaganie naturalnej autoregeneracji organizmu
- redukcję stanu zapalnego
- szybsze tworzenie się nowych naczyń krwionośnych
- zminimalizowanie ryzyka suchego zębodołu po usunięciu zęba
Dla kogo PRF?
Wykorzystanie pozyskanych z krwi pacjenta skondensowanych czynników osocza najlepsze efekty przynosi po przebyciu takich zabiegów jak eksplantacja, implantacja czy ekstrakcja zęba. Sprawdzi się również w tych przypadkach, gdzie konieczna jest odbudowa tkanki kostnej. PRF jest też dużą pomocą w leczeniu osób z chorobami przyzębia.
Niestety nie każdy pacjent może skorzystać z tej formy wspomagania procesu gojenia. Przeciwskazaniami są m.in. niektóre choroby krwi, w tym na przykład białaczka. Zastosowanie PRF nie jest także możliwe w przypadku pacjentek będących w ciąży czy karmiących piersią. O możliwości skorzystania z dobroczynnych właściwości PRF przez pacjenta decyduje lekarz, wykonując wcześniej badanie kliniczne i diagnostykę obrazową.
znajdziemy dogodny termin
umów się na konsultację
Ile kosztuje zastosowanie osocza bogatopłytkowego PRF?
Wsparcie regeneracyjne ran po inwazyjnych zabiegach w postaci preparatu bogatopłytkowego PRF wiąże się z opłatą rzędu kilkuset złotych. Cena ta zawiera przygotowanie na miejscu indywidualnego produktu oraz jego aplikację w formie membran czy czopów w naruszone przez zabiegi stomatologiczne tkanki. Aktualny koszt leczenia fibryną znajduje się w cenniku Śmigiel Implant Master Clinic – TUTAJ.