PRF, czyli szybsze gojenie i mniej bólu

Po inwazyjnych zabiegach w obrębie jamy ustnej, takich jak ekstrakcja zębów czy zakładanie lub usuwanie implantów, tkanki miękkie i kości pacjenta są poważnie naruszone i muszą się zregenerować. Na szczęście istnieją metody pozwalające przyspieszyć proces gojenia tkanek, a także złagodzić ból, który może towarzyszyć powrotowi do zdrowia zębów i dziąseł.

Jedną z innowacyjnych i skutecznych dróg, dostępnych wśród usług Śmigiel Implant Master Clinic, jest zastosowanie preparatu PRF – fibryny bogatopłytkowej. Sekret efektywności tej metody tkwi w pochodzeniu leczniczego produktu z krwi własnej pacjenta. Pozyskiwany koncentrat regeneracyjny jest więc unikalny w swoim składzie, całkowicie bezpieczny i nie zachodzi ryzyko, że zostanie odrzucony przez organizm. W naturalny sposób PRF redukuje stan zapalny, wspomaga odbudowę naczyń krwionośnych oraz nowych komórek. Fibryna stymuluje odnowę zarówno struktur tkanek miękkich, jak i ubytków kostnych.

– W Śmigiel Impant Master Clinic stawiamy na bezbolesną stomatologię. Nie tylko dbamy o komputerowe znieczulenia, które wśród wiodących klinik w kraju stają się już standardem, ale również stawiamy na opiekę przeciwbólową pozabiegową. Przede wszystkim chodzi o aplikację PRF w miejsca zabiegowe. Daje to pacjentom nie tylko możliwość zadbania o stan swojej kości po zabiegu dzięki przyspieszonej regeneracji i zmniejszonym obrzękom, ale co najważniejsze, pozwala na wyraźne, gwałtowne, zdecydowane zmniejszenie dolegliwości bólowych – wyjaśnia lek. dent. Michał Wójcik.

PRF - co to znaczy?

PRF (z ang. Injectable Platelet Rich Fibrin), czyli fibryna bogatopłytkowa, to biologiczny, naturalny preparat pozyskiwany z krwi własnej pacjenta. Fibrynę z powodzeniem stosuje się nie tylko w chirurgii stomatologicznej, periodontologii czy implantologii, ale także w zabiegach medycyny estetycznej. Zawiera płytki krwi, czynniki wzrostu, mezenchymalne komórki macierzyste, a także monocyty, leukocyty i makrofagi. Jej unikalny skład powoduje, że PRF fibryna bogatopłytkowa aktywuje i przyspiesza regenerację oraz wspomaga procesy gojenia tkanek miękkich czy kości. Metoda ta stymuluje także tworzenie nowych naczyń krwionośnych. Dodatkowo fibryna bogatopłytkowa sprawia, że mogące wystąpić po zabiegach chirurgicznych i implantologicznych dolegliwości bólowe są w znacznym stopniu zredukowane.

znajdziemy dogodny termin

umów się na konsultację

Podczas pierwszej wizyty konsultacyjnej przeprowadzamy dokładne i obszerne badania oraz analizę stanu zdrowia. Diagnoza stawiana jest przez zespół specjalistów, aby mieć pewność, że ujęte zostały wszystkie aspekty oraz aby osiągnąć całościową ocenę.

Jak pozyskuje się fibrynę bogatopłytkową?

Pozyskiwanie fibryny z krwi pacjenta może kojarzyć się z czasochłonnym, skomplikowanym procesem, na efekty którego trzeba będzie długo czekać. W rzeczywistości lekarz uzyskuje PRF niemal natychmiast, bez konieczności korzystania z usług zewnętrznego laboratorium. Pacjent ma więc pewność, że zastosowany w leczeniu materiał jest świeży, czysty i nie ma możliwości odrzucenia go przez organizm. Procedurę rozpoczyna się pobierając od pacjentów krew do probówek, które następnie umieszczane są w wirówce. Po trwającym kilka minut procesie odwirowywania fibryna bogatopłytkowa jest gotowa do zastosowania. Wówczas lekarz aplikuje ją w miejscu, które wymaga regeneracji po zabiegu.

Korzyści z zastosowania PRF

Leczenie fibryną w formie naturalnego wypełniacza tkanek i silnego stymulatora rewitalizacji ma wiele zalet. Zabieg przeprowadzony z wykorzystaniem PRF gwarantuje:

  • Łatwiejsze gojenie się naruszonych tkanek
  • mniejsze dolegliwości bólowe po zabiegu
  • bezpieczeństwo i brak ryzyka wystąpienia nietolerancji
  • wspomaganie naturalnej autoregeneracji organizmu
  • redukcję stanu zapalnego
  • szybsze tworzenie się nowych naczyń krwionośnych
  • zminimalizowanie ryzyka suchego zębodołu po usunięciu zęba

Dla kogo PRF?

Wykorzystanie pozyskanych z krwi pacjenta skondensowanych czynników osocza najlepsze efekty przynosi po przebyciu takich zabiegów jak eksplantacja, implantacja czy ekstrakcja zęba. Sprawdzi się również w tych przypadkach, gdzie konieczna jest odbudowa tkanki kostnej. PRF jest też dużą pomocą w leczeniu osób z chorobami przyzębia.
Niestety nie każdy pacjent może skorzystać z tej formy wspomagania procesu gojenia. Przeciwskazaniami są m.in. niektóre choroby krwi, w tym na przykład białaczka. Zastosowanie PRF nie jest także możliwe w przypadku pacjentek będących w ciąży czy karmiących piersią. O możliwości skorzystania z dobroczynnych właściwości PRF przez pacjenta decyduje lekarz, wykonując wcześniej badanie kliniczne i diagnostykę obrazową.

znajdziemy dogodny termin

umów się na konsultację

Podczas pierwszej wizyty konsultacyjnej przeprowadzamy dokładne i obszerne badania oraz analizę stanu zdrowia. Diagnoza stawiana jest przez zespół specjalistów, aby mieć pewność, że ujęte zostały wszystkie aspekty oraz aby osiągnąć całościową ocenę.

Ile kosztuje zastosowanie osocza bogatopłytkowego PRF?

Wsparcie regeneracyjne ran po inwazyjnych zabiegach w postaci preparatu bogatopłytkowego PRF wiąże się z opłatą rzędu kilkuset złotych. Cena ta zawiera przygotowanie na miejscu indywidualnego produktu oraz jego aplikację w formie membran czy czopów w naruszone przez zabiegi stomatologiczne tkanki. Aktualny koszt leczenia fibryną znajduje się w cenniku Śmigiel Implant Master Clinic – TUTAJ.