Sedacja wziewna Katowice

Dziś bezbolesna i bezstresowa wizyta w gabinecie stomatologicznym to standard. Niestety wiele osób, ze względu na złe wspomnienia z przeszłości, nadal kojarzy zabiegi dentystyczne z bólem i strachem. To zniechęca ich do wizyt i sprawia, że zdrowie zębów stale się pogarsza, a do gabinetu trafiają w ostateczności, kiedy dolegliwości są nie do wytrzymania. Takie zachowanie to wielki błąd i nieporozumienie. Dziś istnieje mnóstwo sposobów na to, by dbanie o uśmiech było komfortowe i bezbolesne. Obok znieczuleń miejscowych, czy znieczulenia ogólnego, stosowanego w najpoważniejszych przypadkach, przynoszącym dobre efekty rozwiązaniem jest sedacja wziewna. Jest to leczenie przy użyciu tak zwanego gazu rozweselającego.

Sedacja wziewna to sposób na wyciszenie emocji i delikatne znieczulenie podczas wizyty u dentysty. Polega ona na podawaniu pacjentowi drogą wziewną mieszaniny tlenu i podtlenku azotu. Stosując podtlenek azotu, wizyta w gabinecie dentystycznym może być bezstresowa i znacznie przyjemniejsza nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Metoda ta wskazana jest przy takich zabiegach jak wypełnianie ubytków czy usuwanie kamienia nazębnego.

Kobieta jest badana przez dentystę pod kątem bezbolesnej stomatologii w gabinecie dentystycznym.
Dyplomowana higienistka Natalia Szeląg podczas zabiegu higienizacji w gabinecie Śmigiel Implant Master Clinic w Katowicach

Jak przebiega proces sedacji wziewnej?

Procedura sedacji wziewnej jest bardzo prosta, a czas trwania zabiegu krótki. Siedzącemu na fotelu dentystycznym pacjentowi zakłada się dostosowaną odpowiednio rozmiarem, miękką maseczkę na nos. Od tego momentu oddychanie powinno odbywać się wyłącznie nosem, dlatego to ważne, by był on drożny. Przez cały czas trwania zabiegu, poprzez maseczkę stomatolog podaje do organizmu gaz w odpowiedniej dawce. W zależności od potrzeb jego ilość może być zwiększana, tak, by pacjent był maksymalnie zrelaksowany. W przypadku dzieci maseczka może pachnieć jak ich ulubione owoce. Dodatkowo najmłodsi pacjenci podczas zabiegu mogą skupić się na wyświetlanej im bajce. Ten zgrany duet zapewnia dzieciom przyjemne leczenie zębów nieobarczone żadną traumą, a lekarzom daje możliwość skutecznego działania. Gdy zabieg zmierza ku końcowi, przez maskę podaje się czysty tlen. To sprawia, że po paru minutach działanie gazu rozweselającego traci moc.

Jak działa gaz rozweselający?

Sedacja wziewna to prosta metoda na sprawienie, by zabieg stomatologiczny był przyjemniejszy. Po założeniu maseczki w ciągu kilkunastu sekund wdychany gaz przenika do krwiobiegu i zmniejsza aktywność ośrodkowego układu nerwowego. Pacjent zostaje w ten sposób delikatnie znieczulony, pojawia się poczucie zobojętnienia. Ten sposób znieczulania wprowadza pacjenta w stan fizycznego odprężenia i spokoju. Błogie rozluźnienie sprawia, że nawet mały pacjent zaczyna chętnie współpracować z dentystą i spokojnie wykonuje jego polecenia. Co ciekawe, gaz ten może wywoływać niepamięć wsteczną czy delikatne halucynacje.

znajdziemy dogodny termin

umów się na konsultację

Zadzwonimy do Ciebie

  [text kreacja class:wpcf7-display-none "[_url]"]

  Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00 – 807 Warszawa. Pełna informacja na temat przetwarzania danych: klauzula informacyjna.

  Sedacja wziewna podtlenkiem azotu - pytania i odpowiedzi

  Jest to najbezpieczniejsza forma znieczulenia – może być stosowana u pacjentów obciążonych nadciśnieniem, chorobami serca, padaczką czy astmą. Nie uczula, nie podrażnia i po kilkudziesięciu minutach od ostatniego wziewu w organizmie nie ma śladu po podtlenku azotu.

  Decydując się na tę metodę, należy wiedzieć, że polega ona przede wszystkim na minimalizowaniu strachu i uspokajaniu emocji. Działanie przeciwbólowe polega raczej na delikatnym ograniczeniu dyskomfortu, nie jest to forma całkowitego znieczulenia. Mimo to to rozwiązanie cieszy się dużą popularnością ze względu na swoją skuteczność, bezpieczeństwo i realny wpływ na przebieg zabiegu. W stomatologii dziecięcej z powodzeniem stosuje się je od lat.

  By sedacja wziewna była skuteczna i bezpieczna należy pamiętać o kilku kwestiach przed i po zabiegu:

  • Nos pacjenta musi być drożny, dlatego przeziębienie nie jest dobrym momentem na tego typu leczenie.
  • Minimum 2-3 godziny przed zabiegiem należy ograniczyć picie płynów i wstrzymać się z jedzeniem.
  • W dniu zabiegu nie można spożywać alkoholu.
  • Tuż po wizycie nie można prowadzić samochodu.

  Ile kosztuje znieczulenie gazem rozweselającym w Katowicach?

  W zależności od czasu, w którym podaje się pacjentowi podtlenek azotu, cena zabiegu z jego zastosowaniem może się różnić. Do kosztów należy doliczyć także maskę do sedacji. Aktualną cenę można sprawdzić na stronie internetowej kliniki w CENNIKU.