Urazy zębów

Na urazowe uszkodzenia zębów narażone są szczególnie dzieci, ale nierzadko zdarza się to i osobom dorosłym. W Śmigiel Implant Master Clinic specjalizujemy się w leczeniu pourazowych obrażeń zębów już od kilkunastu lat. Wiemy jak postąpić w takich przypadkach, w których inni odmawiają leczenia lub proponują radykalne rozwiązania. 

Kobieta z urazami zębów w masce w gabinecie dentystycznym.
dr Barbara Urbanowicz-Śmigiel podczas kompozytowej odbudowy zębów

Jednak abyśmy mogli zaproponować pacjentom najprostsze i najlepsze opcje leczenia, konieczne jest ich właściwe postępowanie bezpośrednio po urazie. Jeśli dojdzie do złamania zęba, należy koniecznie odszukać odłamany fragment i umieścić w szczelnym pojemniku wypełnionym mlekiem, płynem do soczewek lub solą fizjologiczną. Brzmi to zaskakująco, ale fragment ten można przykleić na swoje miejsce. Umieszczenie go w płynie zapobiegnie przesuszeniu i w konsekwencji poprawi trwałość połączenia z tkankami zęba. Co natomiast jeśli ząb się pokruszył lub nie da się odnaleźć złamanej części? Istnieje wiele możliwości rekonstrukcji utraconych tkanek zęba. Materiały kompozytowe, licówki i korony porcelanowe dają możliwość przywrócenia w sposób niemal idealny estetyki i funkcji zęba.

wybicie zęba - co robić?

Kolejna sytuacja, gdzie właściwe udzielenie I pomocy odgrywa kluczową rolę, to wybicie zęba. Co wtedy robić? Należy odszukać wybity ząb. W przypadku zabrudzenia ostrożnie włożyć go pod strumień zimnej wody i płukać przez ok. 10 sekund. Bardzo istotne jest to, aby podczas tych czynności nie dotykać korzenia, trzymając tylko za część koronową. Następnie należy delikatnie umieścić ząb z powrotem w zębodole (nie dotyczy zębów mlecznych) i zagryźć chusteczkę, by utrzymać go na swoim miejscu. Jeżeli z jakichś przyczyn takie postępowanie nie jest możliwe, to wybity ząb trzeba umieścić w pojemniku wypełnionym mlekiem, płynem do soczewek lub solą fizjologiczną. W przypadku braku któregokolwiek z tych płynów większe dzieci lub osoby dorosłe mogą umieścić ząb w przestrzeni pomiędzy bocznymi zębami a policzkiem. W ostateczności ząb można przechować również w pojemniku ze śliną. Nie wolno przechowywać zęba w czystej wodzie lub suchym środowisku. Aby zwiększyć szanse na najlepszy efekty leczenia po takim urazie należy dotrzeć do stomatologa w czasie nie dłuższym niż 60 minut. To wtedy on wprowadzi ząb do zębodołu i unieruchomi go na 14 dni.

przypadek julii

Julia trafiła do naszego gabinetu z urazem przednich zębów. W trybie pilnym zaopiekowaliśmy jej uśmiechem. Jak wspomina wizytę u nas? Posłuchajcie!

Śmigiel Implant Master Clinic zapewnia fachową opiekę w technologii Co powerdeaz, którą prowadzi stomatolog Elisabeth Kutuz.
Odtwórz wideo

edukujemy

Niestety, nieznajomość zasad leczenia podstawowych obrażeń i udzielania I pomocy w przypadku obrażeń jest powszechna. Nawet wśród osób prowadzących zajęcia sportowe i nauczycieli… Dlatego oprócz leczenia w gabinecie postanowiliśmy zaoferować coś więcej… Od 2013 roku prowadzimy akcję edukacyjną. mającą na celu przekazywanie w przystępnej formie wiedzy na temat pourazowych uszkodzeń zębów. Oprócz prowadzonej przez nas strony internetowej, prowadzimy także prelekcje w szkołach i klubach sportowych. Przeszkoliliśmy już ponad 4000 osób! Chcemy aby każdy, zarówno uczeń podstawówki jak i jego rodzic wiedzieli jak się zachować tuż po urazie.

Zapraszamy na naszą stronę www.urazyzebow.pl, na której bardzo szczegółowo prezentujemy temat urazowych uszkodzeń zębów.

znajdziemy dogodny termin

umów się na konsultację

Zadzwonimy do Ciebie

  [text kreacja class:wpcf7-display-none "[_url]"]

  Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00 – 807 Warszawa. Pełna informacja na temat przetwarzania danych: klauzula informacyjna.

  efekty leczenia

  Zdjęcie zęba przed i po zabiegu dentystycznym, przedstawiające Urazy zębów.
  Przed i po zdjęcia dentystycznego implantu zęba.

  znajdziemy dogodny termin

  umów się na konsultację

  Zadzwonimy do Ciebie

   [text kreacja class:wpcf7-display-none "[_url]"]

   Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00 – 807 Warszawa. Pełna informacja na temat przetwarzania danych: klauzula informacyjna.