Usuwanie diastemy Katowice

Chociaż niektórym osobom udało się uczynić tę cechę atutem, który je wyróżnia i dodaje charakteru ich twarzom, dla są i tacy dla których to powód wyłącznie do dyskomfortu i kompleksów. Mowa o wadzie zgryzu, jaką jest diastema. W Śmigiel Implant Master Clinic usuniesz diastemę ją szybko i bezinwazyjnie.

Dentysta w Katowicach pokazujący pacjentowi zdjęcie na iPadzie podczas konsultacji ortodontycznej.
Model 3D zębów pacjenta do usuwania diastemy w Katowicach.

Diastemą nazywamy minimum kilku milimetrową przerwę pomiędzy siekaczami przyśrodkowymi, potocznie nazywanymi jedynkami. Zazwyczaj problem ten dotyczy zębów szczęki, rzadziej żuchwy. Jakie są przyczyny powstawania diastemy? Odstęp pomiędzy powierzchniami malezjalnymi zębów przednich może wytworzyć się m.in. z powodu uwarunkowań genetycznych lub jako etap rozwoju, podczas wymiany zębów mlecznych na stałe (diastema fizjologiczna). Przerwa w uśmiechu powstaje też z powodu różnego rodzaju zaburzeń w rozwoju narządu żucia. Wyróżnić tutaj można m.in. przerost lub nieprawidłowy przyczep wędzidełka wargi górnej (diastema prawdziwa), mikrodoncję i hipodoncję (diastema rzekoma). Inną grupą przyczyn są te wynikające z nieprawidłowych nawyków. Ssanie palca, długotrwałe stosowanie smoczka i butelki u dzieci, nawyk wsuwania języka pomiędzy zęby to tylko niektóre z przyzwyczajeń, które mogą destrukcyjnie wpłynąć na uśmiech pacjenta.

Diastemę klasyfikuje się w różnoraki sposób także ze względu na ustawienie względem siebie oddalonych zębów. Siekacze ułożone w sposób równoległy nazywamy diastemą równoległą. Wtedy, gdy korzenie zębów są rozsunięte, a korony zbliżone, mówimy o diastemie zbieżnej. Gdy zaś odwrotnie, korony jedynek oddalają się od siebie, a korzenie zbliżają, diastemę taką nazywamy rozbieżną.

Czy diastemę trzeba usuwać?

O tym, czy w kontekście estetycznym szpara między zębami jest wadą, czy atutem, można by polemizować. W zależności od gustu podobać się mogą różne fizyczne cechy, a postaci takie jak Madonna, Lara Stone, Elton John czy Mike Tyson popularyzują jeszcze ten element urody. Nie ulega jednak wątpliwości, że ze względów zdrowotnych, przerwę między zębami przekraczającą 2 milimetry powinno się usunąć. Jest ona wówczas klasyfikowana jako wada zgryzu i może mieć negatywne skutki dla zdrowia naszych zębów. Wśród problemów, z jakimi borykają się osoby ze zbyt dużą przerwą między jedynkami, dentyści wymieniają głównie tendencję do rozwoju chorób przyzębia oraz wad wymowy, zwłaszcza do seplenienia świszczącego.

Efekty leczenia

Sposoby leczenia diastemy

W zależności od rodzaju diastemy, wskazane metody jej korekcji mogą się różnić. Na przykład w przypadku diastemy zbieżnej najskuteczniejszą metodą jest leczenie ortodontyczne z użyciem aparatu stałego. To, w jaki sposób usunąć szparę między zębami, najlepiej skonsultować ze specjalistą podczas konsultacji stomatologicznej.

Bardzo popularną, stosunkowo szybką i nieinwazyjną metodą usuwania diastemy jest zastosowanie materiału kompozytowego dla odtworzenia kontaktu pomiędzy powierzchniami mezjalnymi zębów. Na czym polega usuwanie diastemy kompozytem?

Znajdziemy dogodny termin

Umów się na konsultację

Zadzwonimy do Ciebie






    [text kreacja class:wpcf7-display-none "[_url]"]

    Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00 – 807 Warszawa. Pełna informacja na temat przetwarzania danych: klauzula informacyjna.

    Usuwanie diastemy w Katowicach metodą kompozytową

    Zamykanie diastemy materiałem kompozytowym odbywa się poprzez nadbudowanie powierzchni zębów kompozytem, czyli materiałem, który wykorzystuje się w stomatologii do usuwania ubytków w zębach po leczeniu zachowawczym. Wprawny dentysta jest w stanie zaledwie jednej wizyty skorygować zęby w taki sposób, by diastema odeszła w zapomnienie, a zęby wyglądały naturalnie i estetycznie. Wysoką jakość końcowego efektu gwarantują dopasowane do naturalnego koloru zębów światłoutwardzalne żywice kompozytowe, którymi nadbudowuje się naturalne szkliwo pacjenta.

    Jak przebiega usuwanie diastemy kompozytem?

    Zabieg wypełniania przerwy między jedynkami kompozytem rozpoczyna się od wytrawienia powierzchni zęba substancją demineralizującą. Kolejnym krokiem jest delikatna korekcja kształtu przy użyciu dysków mikrościernych. Następnym, najważniejszym krokiem jest nałożenie warstw żywicy kompozytowej o właściwościach światłoutwardzalnych. Materiał dobierany jest w taki sposób, by kolor był możliwie najbardziej zbliżony do barwy naturalnej zębów. Dzięki temu po zabiegu zęby wyglądają naturalnie, a zmiana nie rzuca się w oczy. Wysoka jakość zastosowanych materiałów gwarantuje utrzymanie koloru przez wiele lat.

    Aparat ortodontyczny i licówki w usuwaniu diastemy

    Wypełnienie diastemy materiałem kompozytowym jest zabiegiem szybkim i nieinwazyjnym, nie wymaga szlifowania zębów. Jest też całkowicie odwracalne, w przypadku, gdyby pacjent wolał jednak wrócić do uśmiechu z luką pomiędzy przednimi zębami. Zdarzają się jednak przypadki, w których lepiej mogą sprawdzić się inne metody leczenia szpary między zębami. Wówczas dentyści mają do dyspozycji na przykład leczenie ortodontyczne, podczas którego noszony aparat wywierając nacisk na zęby zbliża je do siebie. Inna opcja to zamaskowanie luki między jedynkami przy użyciu licówek, czyli cienkich, porcelanowych płytek.

    Diastema to niewielka wada zgryzu, którą w można usunąć szybko, bezproblemowo i stosunkowo niewielkim kosztem. Jeśli więc ten problem Cię dotyczy, nie musisz dłużej się wahać przed jego korektą. Wystarczy kilkadziesiąt minut na stomatologicznym fotelu i zapomnisz na zawsze o wstydliwej cesze swojego uśmiechu.

    Znajdziemy dogodny termin

    Umów się na konsultację

    Zadzwonimy do Ciebie






      [text kreacja class:wpcf7-display-none "[_url]"]

      Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00 – 807 Warszawa. Pełna informacja na temat przetwarzania danych: klauzula informacyjna.