Domowe sposoby na wybielanie zębów – czy są bezpieczne?

Wyczekujesz ważnej randki i zależy Ci na tym, by zrobić piorunujące wrażenie? A może po prostu żółte zęby to kompleks, z którym zmagasz się od dawna i chciałbyś wreszcie z dumą szeroko się uśmiechać? Niezależnie od motywacji, nie podlega dyskusji, że śnieżnobiały uśmiech dodaje nam atrakcyjności i pewności siebie. Licząc na zaoszczędzenie pieniędzy i łatwy efekt niektórzy szukają w internecie domowych sposobów na wybielenie zębów. Dlaczego to nienajlepszy pomysł i jak bezpiecznie uzyskać bielszy uśmiech – radzi Natalia Szeląg – dyplomowana higienistka Śmigiel Implant Master Clinic w Katowicach.

Domowe zęby, wybielanie zębów.
Tester kolorów pozwala ocenić efekt wybielania.

Żółte zęby - od czego?

Żółknięcie zębów z upływem lat to normalny, fizjologiczny proces. Kiedy się starzejemy, kości zużywają się i zęby tracą naturalną biel. Problem pogłębiają złe nawyki żywieniowe – spożywanie dużej ilości sztucznie barwionych napojów, ale także picie kawy, czerwonego wina, palenie tytoniu czy nawet jedzenie ciemnych owoców. Nie bez znaczenia jest także niewystarczająca higiena jamy ustnej czy intensywna antybiotykoterapia. Wszystkie te czynniki sprawiają, że z czasem zęby stają się pożółkłe lub zszarzałe.

Domowe sposoby na białe zęby

Często pierwszym wyborem osób pożądających białego uśmiechu są dostępne w drogeriach i aptekach preparaty do domowego wybielania zębów – pasty, sztyfty, nakładki czy całe zestawy specyfików. Ze względu na niskie stężenie substancji czynnych ich skuteczność jest zwykle znikoma. Z drugiej strony, używane nadmiernie i w nieprawidłowy sposób także mogą nam zaszkodzić.

Jeszcze gorszym dla naszego zdrowia wyborem są “mikstury” ze składników, które znajdziemy w każdej kuchni. Internet pełen jest wpisów o wybielających właściwościach sody, cytryny, soli, wody utlenionej czy nawet węgla drzewnego. W założeniu mają one działać wybielająco m.in. przez swoje właściwości ścierające. Czy to prawda?

Wybielanie zębów sodą i cytryną - czym grozi?

W rzeczywistości stosowanie takich metod to prosta droga do uszkodzenia szkliwa zębów, problemu nadwrażliwości, podrażnienia błon śluzowych, rozmiękczenia szkliwa a nawet cofania się dziąseł. Chęć zaoszczędzenia na wybielaniu zębów może więc skończyć się w gabinecie stomatologicznym z koniecznością przeprowadzenia kosztownego leczenia.

Gdy sami sięgniemy po nożyczki, by obciąć włosy, te odrosną bez szkody. Zęby natomiast nie zregenerują się, a jakiekolwiek eksperymenty mogą nieodwracalnie odbić się na naszym zdrowiu.

Domowe sposoby na białe zęby

W rzeczywistości stosowanie takich metod to prosta droga do uszkodzenia szkliwa zębów, problemu nadwrażliwości, podrażnienia błon śluzowych, rozmiękczenia szkliwa a nawet cofania się dziąseł. Chęć zaoszczędzenia na wybielaniu zębów może więc skończyć się w gabinecie stomatologicznym z koniecznością przeprowadzenia kosztownego leczenia.

Gdy sami sięgniemy po nożyczki, by obciąć włosy, te odrosną bez szkody. Zęby natomiast nie zregenerują się, a jakiekolwiek eksperymenty mogą nieodwracalnie odbić się na naszym zdrowiu.

Przeciwwskazania do wybielania zębów

O to, czy każdy może poddać się zabiegowi wybielania zębów, zapytaliśmy dyplomowaną higienistkę dentystyczną.

Przed wybielaniem zębów niezbędna jest konsultacja stomatologiczna. Tylko specjalista może ocenić, czy zabieg wybielania będzie dla pacjenta bezpieczny, a także doradzi, którą metodę powinien zastosować. Wśród przeciwwskazań są m.in. schorzenia neurologiczne czy choroby dziąseł, zbyt młody wiek czy ciąża i okres karmienia piersią. Decyzję o poddaniu się wybielaniu zębów powinniśmy więc zawsze skonsultować najpierw w gabinecie dentystycznym – zdradza higienistka stomatologiczna Natalia Szeląg.

Dentysta prezentuje model zęba.
Natalia Szeląg - dyplomowana higienistka Śmigiel Implant Master Clinic

Szybkie i skuteczne wybielanie zębów w Katowicach

Klinika implantologiczna Śmigiel Implant Master Clinic w Katowicach oferuje dwie drogi, by w bezpieczny sposób uzyskać maksymalny efekt – wybielanie gabinetowe połączone z domowym  oraz rozjaśnianie technologią BlancOne.

W przypadku pierwszego wariantu, dzięki zastosowaniu obu metod (gabinetowej i domowej) pacjent może uzyskać zaskakujące efekty. Najpierw zęby pacjenta zostają dokładnie wyczyszczone i wypiaskowanie, by usunąć zalegającą płytkę i osad. Następnie higienistka stomatologiczna uzyskuje jaśniejszy wygląd zębów przeprowadzając zabieg wybielania z wykorzystaniem systemu Prevdent. Na zęby pacjenta nakładany jest żel na bazie nadtlenku wodoru, który później naświetla się w kilku sesjach. W tym czasie, w trosce o bezpieczeństwo, osłonięte są tkanki miękkie jamy ustnej i wargi pacjenta, a na oczach znajdują się okulary z filtrem UV. Dla uwidocznienia efektów odcień zębów dokumentowany jest na fotografii zarówno przed, jak i po zabiegu. Na koniec pacjenci otrzymują zestaw, który umożliwia wybielanie nakładkowe w domu. Po jego wykonaniu pacjenci raz jeszcze zapraszani są do gabinetu dentystycznego na kontrolę.

Drugą metodą na jaśniejszy wygląd twoich zębów jest wykorzystanie energii światła z innowacyjną technologią BlancOne. Maksymalny efekt wybielania osiągnąć można stosując ją bezpośrednio po zabiegu higienizacji stomatologicznej.

Wybielanie zębów metodą BlancOne - na czym polega?

Wykonując zabieg wybielania zębów w katowickiej klinice Śmigiel Implant Master Clinic higienistka stomatologiczna miesza dwa składniki BlancOne – substancję wybielającą i aktywator, po czym powstały w ten sposób preparat nanosi na zęby pacjenta. Żel naświetla się później przez zaledwie 10 minut specjalną lampą emitującą niebieskie światło. Jeśli pacjentowi zależy więc na efekcie szybkiego wybielania, BlancOne będzie doskonałym wyborem.

Kosmetyczny produkt terapeutyczny BlancOne, dzięki specjalnemu mechanizmowi działania, nie powoduje problemu nadmiernej wrażliwości zębów. Zastosowane w nim niskie stężenie nadtlenku wodoru sprawia, że podczas zabiegu nie jest konieczne zabezpieczanie dziąseł. BlancOne nie powoduje również odwodnienia szkliwa, które pozostaje po zabiegu w nienaruszonym stanie. Jest to z pewnością najdelikatniejszy, bezbolesny, a także najtańszy sposób szybkiego wybielania po zabiegu higienizacji stomatologicznej.

Kobieta nosząca maskę na twarz w gabinecie dentystycznym podczas omawiania bezpieczeństwa domowych metod wybielania zębów.
Natalia Szeląg podczas przygotowania do zabiegu z wykorzystaniem lampy BlancOne

Od czego zależy trwałość efektów po wybielaniu BlancOne?

W odróżnieniu od innych metod, po zastosowaniu technologii BlancOne tak zwana “biała dieta” musi być zachowywana do maksymalnie 12 godzin – to dobra wiadomość dla tych, którzy mieliby problem na przykład z powstrzymywaniem się dłużej od palenia. Utrzymanie efektu wybielenia zależy od tego, czy pacjent korzysta z używek lub pije napoje barwiące, w tym kawę, herbatę lub czerwone wino. Bielszy uśmiech po zabiegu utrzymywać się może przez okres około 3 miesięcy. Po tym czasie z powodzeniem może zostać powtórzony.

Wybielanie BlancOne to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą osiągnąć spektakularny efekt wybielenia uśmiechu w ekspresowym tempie. Zęby są widocznie rozjaśnione natychmiast, dlatego rozwiązanie sprawdzi się nawet w przypadku, gdy pilnie potrzebujemy poprawić swój wizerunek przed ważnym wydarzeniem. Ze względu na bezpieczeństwo, delikatność i zupełną bezbolesność zabiegu jest on polecany nawet najbardziej wrażliwym pacjentom.

znajdziemy dogodny termin

umów się na konsultację

Zadzwonimy do Ciebie

    [text kreacja class:wpcf7-display-none "[_url]"]

    Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00 – 807 Warszawa. Pełna informacja na temat przetwarzania danych: klauzula informacyjna.

    EKSPERCI ŚMIGIEL IMPLANT MASTER CLINIC

    HIGIENIŚCI W KATOWICACH

    DYPLOMOWANA HIGIENISTKA