A jeśli malujesz usta, to całe czy tylko w 60%? Jeśli myjesz włosy to na całej głowie czy tylko na 60% jej powierzchni? No właśnie. Dokładnie tak samo jest z myciem zębów. Szczoteczka nie dociera do wszystkich powierzchni zęba i tu z pomocą przychodzi nitka dentystyczna.
nitkowanie - ważny element higieny
W jamie ustnej znajduje się około czterystu różnych szczepów bakterii, które żerują na powierzchni zębów, tworząc tzw. płytkę nazębną. Jeśli nie wyszczotkujemy porządnie zębów i nie użyjemy nitki, rozpocznie się proces mineralizowania płytki, który prowadzi wprost do powstania kamienia nazębnego. A ten kamień to nic innego jak skupione w jednym miejscu liczne kolonie bakterii, które wytwarzają kwasy powodujące spadek pH w ustach i demineralizację, czyli osłabienie szkliwa.
Kamień, który pojawia się w okolicy dziąseł, sprawia, że dziąsło się podnosi. Towarzyszą temu zjawisku stany zapalne przyzębia prowadzące wprost do utraty kości. Jak do tego nie dopuścić?
Żeby uniknąć paradontozy, należy po pierwsze co trzy/sześć miesięcy przeprowadzać profesjonalne czyszczenie zębów przez higienistkę stomatologiczną. Po drugie, regularnie i prawidłowo szczotkować zęby, a także płukać jamę ustną. Po trzecie, o czym niestety większość pacjentów nie pamięta, systematycznie używać nici dentystycznych. Czyszcząc zęby samą szczoteczką, pomijamy powierzchnie styczne, pozostawiając między zębami bakterie będące przyczyną próchnicy.
znajdziemy dogodny termin
umów się na konsultację
rodzaje nici dentystycznych
znajdziemy dogodny termin