Lepiej zapobiegać niż leczyć – z tą maksymą zgodzi się każdy lekarz. Profilaktyka jest nie tylko tańsza, powszechnie dostępna, ale co najważniejsze, lepsza dla naszego zdrowia. W kontekście stomatologii od chorób zębów i konieczności ich leczenia może uchronić przede wszystkim regularna i staranna higiena jamy ustnej. Ważny jest czas mycia i metoda – krótkie, wymiatające ruchy, oczyszczające każdy ząb. Nie mniej istotną kwestią jest także dobór odpowiedniego narzędzia.
Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?
Producenci szczoteczek do zębów stale prześcigają się w stosowaniu innowacyjnych technologii dla zdrowia naszych zębów. Tym sposobem na sklepowych półkach mamy do wyboru naprawdę szeroki wachlarz modeli. Do higieny jamy ustnej wykorzystuje się:
- Szczoteczki manualne,
- szczoteczki elektryczne,
- szczoteczki soniczne,
- szczoteczki ultradźwiękowe.
Każdy z rodzajów ma swoje wady i zalety, a świadomy wybór odpowiedniej szczoteczki użytkownik powinien oprzeć nie tylko na osobistych preferencjach, ale i uwzględniając stan zdrowia swoich zębów. Tutaj znaczenie ma przede wszystkim miękkość włosia szczoteczki.
Miękkość włosia szczoteczki do zębów - która najlepsza?
Włosie twarde przez swoje właściwości może sprawiać wrażenie lepszej skuteczności w usuwaniu uporczywych zabrudzeń z uśmiechu. Dentyści nie zalecają jednak szczoteczek tego typu w żadnym wypadku. Przy intensywnym stosowaniu szczoteczki o takim włosiu łatwo o wystąpienie podrażnień czy nawet cofanie się dziąseł. Szczoteczka z włosiem o średniej twardości to typ polecany pacjentom w niektórych przypadkach. Sprawdzi się u użytkowników nieuskarżających się na większe problemy ze zdrowiem zębów. Większość osób, zwłaszcza dzieci i osoby szczególnie wrażliwe, borykające się z chorobami dziąseł czy nadwrażliwością zębów, powinno wybrać szczoteczkę o włosiu miękkim. Ze względu na swoją giętkość i delikatność, włosie takiej szczoteczki nie przyczyni się do pogłębiania dolegliwości bólowych czy pojawienia podrażnień.
znajdziemy dogodny termin
umów się na konsultację
Rodzaje szczoteczek do zębów
Szczoteczka manualna
Najbardziej popularnym wyborem, jeśli chodzi o szczoteczki do zębów, jest z pewnością tradycyjny, manualny model. Choć występuje w wielu wariantach kolorystycznych i może różnić się giętkością szyjki czy miękkością włosia, w zasadzie zawsze składa się z tych samych, dwóch prostych elementów – rączki i główki. Może mieć wygodny, dopasowany do dłoni kształt, antypoślizgową, gumową powierzchnię, czy być ekologiczną i wykonaną w całości z bambusa. Najważniejsze jest jednak to, że mimo swojej prostoty, nadal świetnie nadaje się do mycia zębów i pozwala na dokładne oczyszczenie ich powierzchni. Świadomie prowadzony ręką ruch wymiatający potrafi być skuteczniejszy od wymyślnych technologii. Niewątpliwą zaletą szczoteczek manualnych jest także kompaktowy rozmiar i brak konieczności wymieniania baterii czy pamiętania o regularnym ładowaniu.
Szczoteczka elektryczna
W przypadku szczoteczki elektrycznej płytkę nazębną usuwa z zębów główka szczoteczki wykonująca ruch oscylacyjno-obrotowy. Jest to możliwe dzięki wbudowanemu w szczoteczkę silniczkowi elektrycznemu. Wykonująca kilka tysięcy ruchów na minutę, okrągła główka, dokładnie oczyszcza koronę zęba. Nie jest więc konieczne wykonywanie dodatkowych, wymiatających ruchów ręką – by obracająca się główka dokładnie oczyściła ząb, wystarczy przytrzymać ją na nim przez kilka sekund.
Szczoteczki elektryczne posiadają wymienne końcówki, a często także czujniki nacisku. Szczoteczka spowalnia ruchy urządzenia w momencie mocniejszego dociśnięcia jego główki do powierzchni zębów, daje też sygnał wtedy, kiedy główka przykładana jest zbyt delikatnie. Najnowsze modele mogą pochwalić się takimi gadżetami jak połączenie z aplikacją na smartfonie czy nawet kamerą, w celu jak najdokładniejszego oczyszczenia zębów.
Szczoteczka soniczna
Działanie szczoteczek sonicznych polega na wykorzystaniu drgań i ruchu pulsacyjnego do czyszczenia powierzchni zębów. W odróżnieniu od szczoteczki elektrycznej, gdzie zabrudzenia są wymiatane obracającą się główką, w przypadku szczoteczki sonicznej to właśnie wspomniane drgania rozbijają płytkę nazębną i usuwają wszelkie zanieczyszczenia. Szczoteczki te mają zazwyczaj kilka trybów pracy o różnych częstotliwościach drgań. W wielu aspektach szczoteczka soniczna jest podobna do elektrycznej – obie mogą być wyposażone w timer, mają wymienne końcówki, czujniki nacisku, działają dzięki wbudowanemu silniczkowi oraz wymagają ładowania. Co istotne, w przypadku szczoteczki sonicznej, samo przyłożenie jej do powierzchni zęba nie wystarczy. Konieczne jest tutaj stosowanie poprawnej techniki mycia.
Szczoteczka ultradźwiękowa
Nieco mniej popularnym, choć wysoce zaawansowanym technologicznie wariantem szczoteczki do mycia zębów jest ta wykorzystująca ultradźwięki. W przypadku szczoteczek ultradźwiękowych osad nazębny usuwają fale dźwiękowe emitowane na bardzo dużej częstotliwości.
Szczoteczki do zębów - którą wybrać?
Mycie zębów i dziąseł nowoczesną szczoteczką o atrakcyjnym designie może stać się przyjemnością. Klient stający przed sklepową półką, która ugina się od najróżniejszych wariantów szczoteczek, może poczuć się jednak nieco zdezorientowany. Którą szczoteczkę wybrać? Niestety nie ma jedynej, dobrej odpowiedzi na to pytanie, a każdy powinien zdecydować, biorąc pod uwagę swoje upodobania, budżet, styl życia i stan zdrowia zębów. Często, zanim znajdzie się swój ulubiony sposób na dbanie o jamę ustną, trzeba wypróbować różne rodzaje szczoteczek. Najlepszym pomysłem jest konsultacja z higienistką stomatologiczną. Wykorzystując wiedzę i doświadczenie doradzi ona jaka szczoteczka sprawdzi się najlepiej u konkretnej osoby. Gabinety higieny wyposażone są w szczoteczki, które pozwolą przetestować różne technologie. Dodatkowo higienistka stomatologiczna przeprowadzi instruktaż, dzięki któremu pacjent w pełni wykorzysta potencjał dobranego idealnie do swoich potrzeb narzędzia.
Warto jednak pamiętać o tym, że nawet najprostsza szczoteczka używana starannie, często i dokładnie, będzie bardziej skuteczna, niż najnowocześniejsza, droga szczoteczka stosowana krótko i sporadycznie. Dla prawidłowej higieny jamy ustnej niebagatelne znaczenie ma także regularne wymienianie szczoteczki na nową. Jak często wymieniać szczoteczkę do zębów? Dentyści polecają robić to co około trzy miesiące oraz po każdej przebytej infekcji. Choć szczoteczka może po tym czasie nadal wyglądać na niezużytą, to w mikrouszkodzeniach włókien, które powstają przy szczotkowaniu, namnażają się bakterie, których nie sposób wypłukać. Właśnie dlatego, dla zdrowia swoich zębów, szczoteczki manualne czy końcówki szczoteczek elektrycznych należy regularnie wymieniać.