Usunięcie zęba stałego

Ekstrakcja to procedura z zakresu chirurgii stomatologicznej polegająca na usunięciu zęba. Choć w leczeniu chorób w obrębie jamy ustnej usuwanie zębów to absolutna ostateczność, czasami przeprowadzenie zabiegu ekstrakcji jest jedynym sposobem, by nie doprowadzić do uszkodzenia sąsiednich zębów.

Dwóch dentystów w niebieskich fartuchach zapewnia opiekę periodontologiczną pacjentowi w Katowicach.

Obecnie dentyści operują wieloma narzędziami pozwalającymi od podstaw stworzyć piękny i w pełni funkcjonalny uśmiech. Choć nowoczesne protezy i implanty wyglądają jak naturalne zęby, to jednak stomatolodzy robią wszystko, by w pierwszej kolejności ratować naturalne zęby. Dopiero wtedy, gdy uratowanie naturalnego zęba nie jest możliwe, lekarz dokonuje ekstrakcji. Zdarza się tak na przykład wtedy, gdy pacjent sam zdecydowanie rezygnuje z prób ratowania uzębienia poprzez leczenie kanałowe, albo wówczas, gdy wszelkie metody leczenia byłyby nieskuteczne. Wyrywanie zębów Katowice – jak przebiega zabieg ekstrakcji zęba i w jakich przypadkach jest on konieczny?

Wyrywanie zębów Katowice - przyczyny ekstrakcji

Do przyczyn usuwania zębów w gabinecie stomatologicznym należą:

  • Zaawansowana próchnica obejmująca miazgę zęba,
  • bardzo zły stan zęba lub kości,
  • choroby przyzębia,
  • wady zgryzu,
  • wyrzynanie się zębów wklinowanych,
  • niemieszczące się w łuku zębowym ósemki.
  • planowane leczenie ortodontyczne

znajdziemy dogodny termin

umów się na konsultację

Zadzwonimy do Ciebie

    [text kreacja class:wpcf7-display-none "[_url]"]

    Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00 – 807 Warszawa. Pełna informacja na temat przetwarzania danych: klauzula informacyjna.

    Przebieg zabiegu ekstrakcji zęba stałego

    Badanie przed wyrywaniem zęba

    Zanim w ogóle dentysta podejmie decyzję o usunięciu zęba, przeprowadza najpierw dokładne badanie stanu zdrowia uzębienia, niezbędne jest także badanie rentgenowskie. Ta procedura pozwala specjaliście poznać dokładny kształt, położenie zębów czy ich długość. Na podstawie prześwietlenia RTG albo tomografii komputerowej lekarz decyduje, czy wyrywanie zęba może odbyć się w tradycyjny sposób, czy może niezbędna jest interwencja chirurga szczękowego.

    Znieczulenie w czasie usuwania zęba

    Obecnie zaawansowane technologicznie metody łagodzenia bólu sprawiają, że zabieg ekstrakcji zęba jest komfortowy i bezbolesny. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym, które działa nie tylko w trakcie zabiegu, ale ogranicza ból także bezpośrednio po nim. Dentyści stosują różne rodzaje znieczulenia, za każdym razem jednak efektem jest czasowe odwrażliwienie na bodźce bólowe i odrętwienie jamy ustnej w obszarze, w którym przeprowadzana będzie ekstrakcja. Po zabiegu lekarz podpowiada także, jakimi lekami przeciwbólowymi się wspierać w późniejszym czasie, kiedy minie działanie znieczulenia, by możliwie najbardziej ograniczyć dolegliwości bólowe.

    Luzowanie zęba

    Zanim lekarz stomatolog przystąpi do właściwego usuwania zęba, konieczne jest jego poluzowanie. Poruszając w odpowiedni sposób zębem, przy użyciu specjalistycznych narzędzi, dentysta doprowadza do zerwania więzadła okrężnego. Rozchwiany ząb oddziela się następnie od kości szczęki, do której jest przytwierdzony.

    Ekstrakcja zęba - chirurg stomatolog Katowice

    Kolejnym etapem jest właściwe wyjęcie zęba z zębodołu. Stosuje się do tego kleszcze ekstrakcyjne. Aby usuwanie było skuteczne, ruchy dentysty muszą być zdecydowane i pewne.

    Oczyszczanie zębodołu po zabiegu

    By w miejscu ekstrakcji nie doszło do zapalenia, koniecznym jest dokładne oczyszczenie zębodołu z wszelkich pozostałości – fragmentów kości czy zęba. Następnie do jamy ustnej, w miejsce usuniętego zęba, wkłada się tampon stomatologiczny, który musi pozostać tam dłuższą chwilę dla zatamowania krwawienia.
    Jak wspomóc proces gojenia po ekstrakcji? Po zabiegu pacjent powinien powstrzymać się od płukania jamy ustnej, palenia papierosów, spożywania pokarmów twardych czy gorących. Zalecenia te stosuje się, aby powstały w zębodole skrzep nie wypadł. Dla szybszej rekonwalescencji warto przykładać za to do policzka zimne okłady.

    Zdarza się, że wyrwanie zęba nie jest możliwe przy zastosowaniu standardowej procedury. W szczególnych przypadkach, kiedy ząb jest wklinowany, czyli nie całkiem wyrósł (co często dotyka zęby mądrości), albo jest bardzo głęboko osadzony w jamie ustnej (jak w przypadku ósemek), należy usunąć go u specjalisty, jakim jest chirurg szczękowy. Taka sytuacja może zajść również wtedy, kiedy podczas usuwania zęba przy pomocy kleszczy korzeń zęba pozostanie utkwiony w kości. Jak wygląda chirurgiczne usuwanie ósemek?

    Ekstrakcja zęba mądrości rozpoczyna się tak samo, jak tradycyjne usuwanie zęba – na początku stosuje się znieczulenie miejscowe. Kiedy zacznie ono działać, chirurg szczękowy przystępuje do nacięcia dziąsła. Następnym etapem zabiegu wyrywania ósemek jest usunięcie warstwy kości przy pomocy wiertła i uzyskanie dostępu do zęba. Kolejny krok to oddzielanie go od reszty tkanek. Ekstrakcja ósemek kończy się zabezpieczeniem rany szwami. Na zdjęcie szwów pacjent udaje się zazwyczaj po około 7-10 dniach od zabiegu. W czasie rekonwalescencji po ekstrakcji ósemek o higienę jamy ustnej należy dbać bardzo delikatnie, szczególnie w pobliżu rany. Wskazane jest, by powstrzymać się od picia alkoholu czy palenia papierosów, a także uprawiania sportu i wysiłku fizycznego. Proces gojenia w dużej mierze zależy także od przestrzegania zaleconych przez lekarza zasad oraz przyjmowania przepisanych leków.

    znajdziemy dogodny termin

    umów się na konsultację

    Zadzwonimy do Ciebie

      [text kreacja class:wpcf7-display-none "[_url]"]

      Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00 – 807 Warszawa. Pełna informacja na temat przetwarzania danych: klauzula informacyjna.

      Czy trzeba uzupełniać braki zębowe?

      Niezależnie od sposobu usunięcia zęba należy pamiętać, że dla zdrowia całego uśmiechu niezwykle ważne są uzupełnienia protetyczne. Występujące w stomatologii zjawisko nazywane objawem Godona sprawia, że sąsiadujące z luką zęby nachylają się w jej stronę, zaś zęby do niej przeciwstawne wydłużają się. Nieuzupełnienie luki implantem może więc powodować zaburzenia natury okluzyjnej (np. bóle głowy, ścieranie się zębów) czy nieprawidłową pracę stawu skroniowo-żuchwowego. W dodatku pozostałe zęby, które przez nieuzupełnienie luki przejmują funkcje brakującego zęba, są obciążone i znacznie zwiększa się ryzyko ich uszkodzenia.

      konsultacja merytoryczna
      lek. dent. Michał Wójcik

      EKSPERCI ŚMIGIEL IMPLANT MASTER CLINIC

      chirurdzy stomatologiczni W KATOWICACH