Choć dla niektórych ich posiadanie to powód do dumy, dla wielu osób wyrzynające się ósemki to przede wszystkim kłopot. Ósemki, ostatnie spośród 32 zębów, na które składa się pełne uzębienie człowieka, ze względu na swoje umiejscowienie mają tendencję do nieprawidłowego wyrzynania. Ponieważ znajdują się głęboko w jamie ustnej, odpowiednia higiena ósemek sprawia także więcej trudu. Z tego powodu częściej psują się i niszczą. Nie bez powodu wielu osobom kojarzą się z bólem.
W tej sytuacji rozwiązaniem problemu jest chirurgiczne usuwanie zębów mądrości. Jak wygląda zabieg w przypadku usunięcia zęba, kto powinien skorzystać z tej procedury oraz jak wspomóc organizm podczas rekonwalescencji po usunięciu zęba? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym tekście.
Z artykułu dowiesz się
Usuwanie ósemek Katowice - kiedy należy usunąć zęby mądrości?
Usuwanie zębów mądrości bywa konieczne dla zdrowia całego uśmiechu z różnych względów. Najpopularniejszymi przyczynami usunięcia zęba są:
- Całkowite zatrzymanie zęba podczas wyrzynania
- Częściowe wyrżnięcie zęba
- brak miejsca w łuku zębowym i stłoczenie zębów
- leczenie ortodontyczne w przypadku wad zgryzu
- nawracający stan zapalny zęba
- próchnica
- nieprawidłowe położenie
Wśród wskazań do usunięcia zębów mądrości wymienić można także różnego rodzaju problemy z ich zdrowiem, mogą to być m.in.: zgorzel miazgi, zapalenie ropne, zakażenie bakteryjne czy torbiel zawiązkowa wokół korony zęba.
znajdziemy dogodny termin
umów się na konsultację
Jak przebiega usuwanie ósemek ?
Zanim dentysta zadecyduje o sposobie postępowania, zawsze zleca pakiet konkretnych badań, które pozwolą mu dobrać odpowiednią metodę leczenia odpowiednio do potrzeb pacjenta. W każdym przypadku, zanim zęby mądrości zostaną usunięte, dobrą praktyką jest wykonanie zdjęcia pantomograficznego, tomografii stożkowej czy badań krwi. W chirurgii stomatologicznej tylko kompleksowe podejście do leczenia i szczegółowa diagnostyka gwarantują skuteczne i bezpieczne leczenie uśmiechu.
Chirurgia stomatologiczna dysponuje różnymi wariantami procedur na usuwanie zębów mądrości z jamy ustnej. Wybór konkretnej zależy od tego, w jakim stanie jest ząb – czy wyrżnął się całkowicie, czy może utknął zaklinowany w łuku zębowym.
W pierwszym przypadku stomatolog przy użyciu odpowiednich narzędzi doprowadza do jego rozchwiania, po czym korzystając z kleszczy, wyjmuje go z zębodołu. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego pacjent nie musi obawiać się bólu czy dyskomfortu. Nieco bardziej skomplikowany proces konieczny jest wtedy, gdy ułożenie zęba nie jest prawidłowe, lub gdy podczas zabiegu korzeń zęba pozostanie utkwiony w kości.
Chirurgiczne usuwanie zębów mądrości
Dla trudniejszych przypadków chirurgia stomatologiczna przewiduje nieco bardziej złożone procedury. W trosce o łagodny przebieg zabiegu oraz komfort pacjenta, w trakcie zabiegów chirurg stosuje znieczulenie miejscowe. Czasami usunięcie ósemki odbywa się także pod narkozą, dotyczy to jednak konkretnych wskazań i nie jest powszechną praktyką. Zabiegi chirurgiczne pod narkozą dotyczą na przykład dzieci lub dorosłych osób, które ze względu na zbyt duży strach czy choroby, nie byłyby w stanie współpracować ze specjalistą usuwającym ząb. Znieczulenie ogólne chirurg stosuje niekiedy także w tych przypadkach, gdy konieczna jest ekstrakcja kilku zębów, lub pacjent jest uczulony na substancje znieczulające stosowane miejscowo.
Po podaniu znieczulenia lekarz chirurgii szczękowo twarzowej nacina dziąsło, usuwa warstwę kości i oddziela ząb od reszty otaczających go tkanek miękkich. Ostatnim etapem jest zabezpieczenie rany przy pomocy szwów.
Wskazania po usunięciu zęba
Niezależnie od obranego sposobu na usunięcie zęba, przez pewien okres po zabiegu pacjent musi stosować się do kilku ważnych zasad. Lekarz przekazuje je każdemu pacjentowi, by zapewnić mu łagodny powrót do zdrowia:
- Łagodne i delikatne dbanie o jamę ustną, szczególnie w okolicy rany po zębie
- Powstrzymanie się od stosowania używek, pod żadnym pozorem nie powinno się palić papierosów czy pić alkoholu
- Ograniczenie na jakiś czas uprawiania sportu czy wzmożonego wysiłku fizycznego
- Wskazane są zimne okłady
- Proces leczenia wspomagają także odpowiednie leki przepisane przez lekarza, m.in. leki przeciwbólowe
Ile kosztuje usuwanie ósemek w Katowicach?
Każdy pacjent borykający się z problemem bolesnych, wrzynających się zębów mądrości, stanie w końcu przed pytaniem – ile kosztuje usuwanie ósemek? W zależności od tego, jakie są warunki anatomiczne czy stan zęba, cena może wynosić od kilkuset do ponad tysiąca złotych. Koszt zależy od stopnia złożoności operacji czy jej czasochłonności. Innego rachunku mogą spodziewać się pacjenci, u których konieczne będzie tylko usunięcie pozostawionych w kości korzeni zęba, niż ci, w przypadku których chirurg będzie musiał przeprowadzić ekstrakcję operacyjną zęba całkowicie zatrzymanego. Z dokładnymi kosztami poszczególnych zabiegów można zapoznać się pod tym linkiem: CENNIK.
znajdziemy dogodny termin
umów się na konsultację
konsultacja merytoryczna
lek. dent. Michał Wójcik
EKSPERCI ŚMIGIEL IMPLANT MASTER CLINIC